Quantcast
< sekcia Regióny

Aliancia bude mať v zastupiteľstve Banskobystrického kraja svoj klub

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Za svoje priority tiež považujú rozvoj školstva, zdravotníctva či kultúry.

Rimavská Sobota 30. novembra (TASR) – Novozvolení krajskí poslanci strany Aliancia vytvoria v zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vlastný poslanecký klub. Jeho predsedom bude Péter Czúsz, strana tiež nominuje svojho kandidáta na podpredsedu kraja. Poslanci strany Aliancia o tom informovali v stredu na tlačovej konferencii v Rimavskej Sobote.

Poslanecký klub Aliancie bude v zastupiteľstve BBSK pozostávať z deviatich členov. V zastupiteľstve sa chcú spolupodieľať na pokračovaní rekonštrukcií ciest II. a III. triedy, iniciovať však chcú aj posilnenie autobusového spojenia južných okresov so susedným Maďarskom. Za svoje priority tiež považujú rozvoj školstva, zdravotníctva či kultúry.

Ako pre TASR uviedol Czúsz, krajskí poslanci Aliancie sú súčasťou diskusií o budúcej koalícii v krajskom zastupiteľstve. Do funkcie podpredsedu kraja nominujú Petra Juhásza, ktorý v októbrových spojených komunálnych voľbách kandidoval v okrese Rimavská Sobota. Svoju nomináciu vedeniu kraja oficiálne predstavia vo štvrtok (1. 12.) na zasadnutí krajskej rady.

Predseda BBSK Ondrej Lunter (nezávislý) a novozvolení poslanci sa svojich funkcií ujali vo štvrtok (24. 11.) na ustanovujúcom zasadnutí krajského zastupiteľstva, ktoré bude mať nasledujúce štyri roky 49 členov. Najväčší počet kresiel, a to 22, obsadili nezávislí kandidáti. Za stranu Aliancia uspeli vo voľbách deviati krajskí poslanci, za koalíciu KDH, OKS, PS, SaS a Spolu siedmi a za stranu Hlas-SD piati. Zvyšných šesť kresiel obsadili poslanci štyroch strán a dvoch koalícií.