Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Regióny

Kotleba vyvesil na výročie SNP čierne vlajky, vyslúžil si kritiku

Marián Kotleba, archívne foto Foto: TASR/Ján Siman

Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je podľa Ľudovíta Kaníka také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním.

Bratislava 29. augusta (TASR) - Na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) visia dnes, v deň 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP), dve čierne vlajky. Podľa Ľudovíta Kaníka (DS-SDKÚ) je za tým predseda kraja Marian Kotleba. Kaník to považuje za pošliapavanie odkazu SNP a propagáciu fašizmu. Avizuje preto podanie trestného oznámenia."Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním. SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový Slovenský štát. Vyjadrovať čiernymi zástavami smútok nad tým, že SNP vzniklo, a to ešte na oficiálnej budove, ktorá je sídlom samosprávneho kraja, je propagácia fašizmu," vyhlásil Kaník.

Kotleba podľa neho zašiel priďaleko. "Toto jeho konanie podľa môjho názoru napĺňa znaky trestného činu popierania a schvaľovania zločinov politických režimov, keďže verejne schvaľuje zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, a to v kombinácii so zneužitím právomoci verejného činiteľa na takýto zavrhnutiahodný čin," poukázal Kaník. V najbližších dňoch podá trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania týchto trestných činov.

Na snímke čierne zástavy na budove BBSK počas osláv 71. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta 2015 v Banskej Bystrici.
Foto: TASR/Branislav Račko

Slovenské národné povstanie je podľa jeho slov jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré určili rodný list Slovenska a rozhodli o tom, že dnes žijeme v demokratickej krajine. "Máme ho preto každoročne oslavovať a nezabúdať na odkaz jeho predstaviteľov, ktorý je dnes o to aktuálnejší a upozorňuje na tých, ktorí slobodu a demokraciu svojvoľne potláčajú," zdôraznil Kaník.

Vyvesenie dvoch čiernych vlajok na úrad BBSK nepovažuje za náhodu ani generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Označil to za derniéru Mariana Kotlebu. Podľa Mičeva vlajkami Kotleba dáva najavo svoj smútok nad tým, že už nebude zvolený.

P. Pellegrini sa hanbí, že kraj vedie taký človek

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba vyvesil v deň 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP) čierne vlajky na svoj úrad, aby prejavil nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Myslí si to predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorý sa hanbí, že na čele kraja stojí taký človek ako Kotleba.

"Je hanbou, ak verejný predstaviteľ regiónu vyvesí v deň SNP čierne vlajky. Určite ich nevyvesil ako úctu padlým, ale aby vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Je to naozaj veľká hanba a ako Banskobystričan sa hanbím, že takýto človek, sedí na stoličke Banskobystrického kraja," povedal pre TASR šéf parlamentu Pellegrini.R. Fico: Je to nemorálne a ponižujúce

Vyvesenie čiernych zástav na budovu Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) považuje predseda vlády SR Robert Fico za nenormálne, ponižujúce a zahanbujúce. Uviedol to pri príležitosti trenčianskych krajských osláv 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP) na Jankovom vŕšku pri Uhrovci (okres Bánovce nad Bebravou).

"My máme dnes štátny sviatok, na ktorý by sme mali byť hrdí, a nie ho ponižovať a zneuctiť takýmto podlým spôsobom. Ja verím, že slovenská verejnosť bude na túto podlosť, ktorá sa dnes stala v Banskej Bystrici, primeraným spôsobom reagovať," vyhlásil Fico.