Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Regióny

M.Kotleba dnes vysvetľoval poslancom. Peniaze prijíma, aby kúpil bager

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba Foto: TASR/Branislav Račko

Vysvetlil tiež, ako je to s pozastavením jeho živnosti.

Banská Bystrica 31. januára (TASR) – Na mimoriadnom zasadnutí Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktoré sa dnes konalo v jedálni Športového gymnázia v Banskej Bystrici, vysvetľoval predseda BBSK Marian Kotleba finančné dary, ktoré prijíma od svojich podporovateľov, ale i zamestnancov úradu. Vysvetlil tiež, ako je to s pozastavením jeho živnosti. Zastupiteľstvo nerozhodlo ani o zamietnutí podnetov, ani o sankciách voči predsedovi BBSK.

Prečítajte si tiež:Dôvodom zasadnutia boli dva podnety, ktoré zastupiteľstvu adresoval nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Ten bol na dnešné zasadnutie pozvaný, ale do Banskej Bystrice neprišiel. Zato na rokovanie krajských poslancov prišlo okolo 50 občanov, ktorí potleskom alebo piskotom prejavovali Kotlebovi hlasnú podporu.

Finančné dary

Jeden podnet sa týkal informácií, že dostáva finančné dary aj od zamestnancov úradu, ktorí na jeho účet odvádzajú časť svojej mzdy, čo však podľa Beblavého verejní funkcionári nesmú prijímať.

"Viaceré osoby mi ešte pred zvolením do funkcie poukazovali dary, ktoré nemali žiaden súvis s výkonom tejto ešte vtedy neexistujúcej funkcie. Ja som ich vnímal ako dary poskytnuté výlučne v súvislosti s mojou občianskou aktivitou - ochranou vlastníckych práv k pozemkom nachádzajúcim sa v Krásnohorskom Podhradí, okres Rožňava. Moja občianska aktivita pretrváva i po zvolení do funkcie," uviedol Kotleba.

Ako vysvetlil, je jeden zo spoluvlastníkov pozemkov pod vypáleným hradom Krásna Hôrka, na ktorých sa zdržujú nelegálni rómski osadníci. Nemá sa ako k svojmu vlastníctvu dostať, štát mu nepomohol, ani polícia. Rozhodol sa preto, že kúpi bager a vyčistí svoj pozemok. Keďže existuje riziko, že pri upratovaní pozemku budú na neho útočiť osadníci, najme si súkromnú bezpečnostnú službu. Počíta, že náklady sa vyšplhajú zhruba na 50.000 eur. To má byť účel, pre ktorý prijíma dary od fyzických osôb.

"Tieto dary vnímam výlučne s touto mojou občianskou aktivitou. Nesúvisí to s výkonom funkcie predsedu BBSK. Nikdy som neprijal a ani nemal v úmysle prijať dar alebo inú výhodu v súvislosti s výkonom funkcie," zdôraznil Kotleba. Poslancov o tom informoval nielen písomne, ale na zasadnutí urobil aj krátku prezentáciu.

Krajský poslanec a primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko ešte priamo na zasadnutí Kotlebovi prisľúbil, že na kúpu bagra mu on sám pošle na účet 200 eur.

Pozastavenie živnosti

Druhý podnet Beblavého sa týkal živnostenského oprávnenia na obchodné meno Marian Kotleba – KKK – ANGLICKÁ MÓDA, ktoré bolo podľa živnostenského registra pozastavené 1. júna 2014. No zákaz podnikať mal Kotleba ako predseda kraja už po 30 dňoch od prevzatia funkcie, teda od konca januára 2014.

"Nijakým spôsobom som neporušil zákon, pretože počas celého výkonu verejnej funkcie som nepodnikal. Okresný úrad v Banskej Bystrici eviduje, že mám pozastavené prevádzkovanie celej živnosti na obdobie od 1. 6. 2014 do 31. 5. 2017. Z tohto však nevyplýva, že by som v období predtým vykonával ako verejný funkcionár podnikateľskú činnosť. Tú som mal pozastavenú aj v minulosti, a to v období od 10. 3. 2010 do 31. 5. 2014, teda už v čase nástupu do funkcie predsedu BBSK. Takže prevádzkovanie živnosti mám pozastavené od 10. 3. 2010 do 31. 5. 2017," vysvetlil Kotleba.

Zastupiteľstvo napokon rozhodlo, aby sa oboma podnetmi ešte raz zaoberala Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Od banky si má vyžiadať informácie týkajúce sa účtov vedených na meno Marian Kotleba a výpisy z neho odo dňa, kedy sa stal predsedom BBSK do konca vlaňajšieho roka, aby sa vyjasnilo, kto mu posielal peniaze a aké sumy prijal. Komisia má zabezpečiť aj informácie o registrácii živnostenských oprávnení na Kotlebovo meno a podklady, ktoré potvrdia jeho slová.

Podľa krajskej poslankyne Andrey Baníkovej si peniaze nemal dať posielať na súkromný účet, pretože potom to zvádza k podozreniu z korupcie.

"Ak chcel zbierať peniaze, mal to robiť pod hlavičkou svojej strany alebo založiť nejaké občianske združenie. Je plno právne relevantných spôsobov, ako sa to dá usporiadať. Možno aj ja by som mu na taký účet prispela. O nič iné nám nejde, len o zákon," konštatovala Baníková. "Mrzí ma toto teátro, ktoré sa tu dnes udialo. Neviem, kto sú tí ľudia, čo sem prišli na jeho podporu, ale dalo sa to urobiť rozumnejším spôsobom. Nikomu to neprospelo a určite to nevrhá dobré svetlo na náš kraj," dodala.