Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. február 2024Meniny má Lívia
< sekcia Regióny

Banskobystrický kraj schválil zvýšenie dotácií pre zdravotníctvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Ako informovalo vedenie BBSK, kraj každoročne podporí vznik nových zubno-lekárskych ambulancií celkovou sumou 100.000 eur.

Banská Bystrica 28. septembra (TASR) - Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vo štvrtok na zasadnutí v Banskej Bystrici odsúhlasilo zvýšenie celkového dotačného balíku na podporu a rozvoj zdravotníctva na 200.000 eur z pôvodnej sumy 150.000 eur.

Ako informovalo vedenie BBSK, kraj každoročne podporí vznik nových zubno-lekárskych ambulancií celkovou sumou 100.000 eur, vznik nových špecializovaných ambulancií sumou 50.000 eur a pre existujúce zdravotnícke zariadenia vyčlenil 50.000 eur na nákup prístrojového a materiálno-technického vybavenia.

"Novinkou je práve 50.000 eur na vznik špecializovaných ambulancií. Veríme, že aj týmto spôsobom sa nám podarí motivovať špecialistov, ktorí v kraji chýbajú, aby si tu otvorili svoje ambulancie. Okrem toho pokračujeme aj v zakladaní našich vlastných, krajských ambulancií. Tento rok sa nám podarilo založiť tri, v Haliči a v Banskej Bystrici máme nové všeobecné ambulancie pre dospelých a pre Revúcu sa nám podarilo získať špičkového kardiológa," zdôraznilo vedenie BBSK. Spolu tak aktuálne pod hlavičkou rozvojovej agentúry kraja funguje šesť ambulancií.

"Upadá nám kvalita a dostupnosť zdravotníckych zariadení. Vytváraním nových ambulancií a poskytovaním dotácií na ich udržanie sa to snažíme zmeniť, a to aj napriek tomu, že je to nad rámec našich kompetencií. Chceme nové ambulancie priviesť tam, kde sú málo dostupné, aby obyvatelia nemuseli cestovať za vyšetrením aj stovky kilometrov," konštatovali zástupcovia krajského zastupiteľstva s tým, že z 13 okresov kraja je v ôsmich kritická situácia.

Zastupiteľstvo sa tiež zaoberalo krajským rezidentským programom, ktorý dopĺňa štátny. "Každý, kto má záujem o rezidentský program v BBSK a podpíše, že po jeho absolvovaní bude slúžiť minimálne štyri roky v jednej z ambulancií na území kraja, dostane k svojmu platu vreckové tisíc eur mesačne. Ide o významný stimul a veríme, že osloví absolventov lekárskych fakúlt. Už dnes máme jedného záujemcu a dúfame, že pribudnú ďalší," zdôraznilo vedenie BBSK s tým, že v súčasnosti sú jediným krajom v rámci SR, ktorý má vlastný rezidentský program.