< sekcia Regióny

Vo Zvolene otvorili prvé karanténne centrum pre ľudí z prvej línie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Centrum má kapacitu 45 dvojlôžkových buniek a uviesť do prevádzky sa ho podarilo v rekordne krátkom čase, uviedla Lenka Štepáneková.

Banská Bystrica/Zvolen 9. apríla (TASR) - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) otvoril prvé karanténne centrum na svojom území pre ľudí z tzv. prvej línie. Zdravotníci, hasiči, policajti, zamestnanci zariadení sociálnych služieb a ďalšie profesie v prvej línii boja s pandémiou nového koronavírusu nájdu bezpečné miesto pre karanténu v školskom internáte vo Zvolene. TASR o tom vo štvrtok informovala vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici Lenka Štepáneková.

"Nachádza sa v priestoroch školského internátu pri Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu vo Zvolene. Má kapacitu 45 dvojlôžkových buniek a uviesť do prevádzky sa ho podarilo v rekordne krátkom čase vďaka pomoci vedenia internátu a školy," uviedla Štepáneková.

Podľa predsedu BBSK Jána Luntera je dôležité, aby ľudia, ktorí denne nasadzujú svoje zdravie a životy v boji s pandémiou nového koronavírusu, mali zabezpečený priestor, kde môžu tráviť prípadnú karanténu tak, aby neohrozili svojich najbližších.

Na rozdiel od štyroch karanténnych centier, ktoré v priestoroch stredoškolských internátov v Lučenci, Rimavskej Sobote, Banskej Štiavnici a Banskej Bystrici kraj pripravil pre potreby ministerstva vnútra, vo zvolenskom nebudú umiestnení ľudia, vracajúci sa zo zahraničia.

"Štyri internáty, ktoré sme pre účely karanténnych centier vytypovali na začiatku krízy, prevzalo pod svoju správu ministerstvo vnútra a určilo pre repatriantov. Na prevádzku sú zo strany kraja pripravené," konštatoval Lunter a vyzdvihol spoluprácu s mestom Lučenec, ktoré poskytlo mimoriadnu súčinnosť pri zabezpečovaní vybavenia centra.

Podľa Úradu BBSK registrácia pre ľudí v prvej línii do karanténneho centra vo Zvolene prebieha počas pracovného týždňa telefonicky, cez víkendy prostredníctvom online formulára. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.bbsk.sk/koronavirus v časti karanténne centrá.

Kraj pripravuje prevádzku ďalších karanténnych centier na svojom území, celkovo ich bude osem, s maximálnou kapacitou 478 lôžok.