< sekcia Regióny

Banská Bystrica privítala konferenciu o globálnom vzdelávaní

Na archívnej snímke pohľad na Námestie SNP v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko

Bola určená pedagógom a odbornej verejnosti, ktorí chceli spoznať, ako do výučby vkladať dôležité lokálne a svetové problémy, uviedla projektová manažérka Z. Labašová.

Banská Bystrica 24. apríla (TASR) – Predsudkom, vzájomnej previazanosti, nevyhnutnosti dialógu a zodpovednosti za planétu bola venovaná medzinárodná konferencia globálneho vzdelávania Kaleidoskop, ktorú v stredu v priestoroch historickej radnice v Banskej Bystrici zorganizovalo centrum Živica spoločne s organizáciami SlovakAid, Človek v ohrození, zvolenskej a banskobystrickej univerzity, Veľvyslanectva USA na Slovensku a Banskobystrického samosprávneho kraja. Na podujatí sa zúčastnili aj hostia z USA, Poľska i Česka.

"Svet je rozmanitý a premenlivý. Nie je o izolovaných faktoch, poučkách a rovniciach, ale predovšetkým o medziľudských vzťahoch, kontextoch a súvislostiach. Táto konferencia preto nebola zameraná na jednu oblasť. Bola určená pedagógom a širšej odbornej verejnosti, ktorí chceli spoznať, ako do výučby vkladať dôležité lokálne a svetové problémy, ako stav životného prostredia, predsudky, konflikty, spotrebiteľskú zodpovednosť. Sú to témy, ktoré sa dotýkajú každého z nás," konštatovala Zuzana Labašová, projektová manažérka globálneho vzdelávania z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Ako pripomenula, nakoľko sú aktuálne témy a interaktívne metódy reálne zastúpené vo vyučovaní, zisťovali neziskové organizácie a univerzity počas roka 2018 v rámci analýzy súčasného stavu globálneho vzdelávania v slovenských školách.