Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Regióny

Beladice vznikli zo štyroch dedín, po zemepánoch zostali tri kaštiele

Ilustračná fotografia Foto: FOTO TASR - Henrich Mišovič

V niekdajších samostatných obciach v minulosti žili vplyvné šľachtické rody, ktoré tu po sebe zanechali aj svoje honosné sídla. V Beladiciach sa tak do dnešných čias zachovali tri kaštiele.

Beladice 14. septembra (TASR) – Prvá písomná zmienka o obci Beladice v Zlatomoravskom okrese pochádza z roku 1156. História Beladíc v ich súčasnej podobe sa však začala písať až o 820 rokov neskôr, v roku 1976, keď sa k obci pričlenili aj dediny Malé a Veľké Chrašťany a Pustý Chotár.

Beladice tak tvoria štyri časti, ktoré boli kedysi samostatnými obcami. Podľa starostu Mária Žáčika sú dnes obyvatelia z rôznych častí dediny rodinne poprepájaní, v roku 2011 sa tu však aj napriek tomu konalo referendum, pomocou ktorého chcela časť miestnych lokálpatriotov presadiť zmenu názvu obce na Chrašťany Beladice. Referendum však bolo neúspešné a názov dediny sa nezmenil.

V niekdajších samostatných obciach v minulosti žili vplyvné šľachtické rody, ktoré tu po sebe zanechali aj svoje honosné sídla. V Beladiciach sa tak do dnešných čias zachovali tri kaštiele. Z nich je však zrekonštruovaný a využívaný ako hotel s plavárňou, tenisovými kurtmi, kongresovým centrom, parkom a ďalším zázemím iba kaštieľ v Pustom chotári. Ďalšie dve šľachtické sídla postupne chátrajú.

Neoklasicistický kaštieľ v Pustom Chotári je aj s parkom národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 1820 ho dala vybudovať rodina kráľovského radcu a podžupana Tekovskej župy Karola Jesenského. Neskôr sa stal majetkom šľachtickej rodiny Szirányi – Ötömös, od ktorej ho odkúpil barón Henrik Lindelóf. Kaštieľ prešiel začiatkom 20. storočia do rúk rodiny Krausových a neskôr Ďurčanských. Po druhej svetovej vojne v ňom bola základná deväťročná škola. V rokoch 1998 až 2003 sa tu uskutočnila rekonštrukcia, počas ktorej kaštieľ dostal svoju dnešnú podobu a stal sa z neho Park Hotel Tartuf.

Kaštieľ v časti Beladice patril šľachtickému rodu Szentiványi. Po vojne bol ich majetok skonfiškovaný a spolu s honosným sídlom prešiel do rúk štátu. Až do roku 1993 tu sídlilo poľnohospodárske učilište. Po jeho zániku prešiel do rúk súkromného vlastníka. V jeho areáli je dodnes možné vidieť niekdajšie mauzóleum rodiny. „Szentiványiovci ho dali vybudovať na pamiatku svojej 14-ročnej dcéry, ktorá tragicky zahynula po páde z koňa. Výzdoba jeho honosného interiéru bola dielom svetoznámeho sochára Jána Fadrusza. Dnes je, žiaľ, mauzóleum v schátranom stave,“ skonštatoval Žáčik. Vo veľmi zlom stave je aj kaštieľ rodiny Szirányiovcov vo Veľkých Chrašťanoch, z ktorého zostali už len obvodové múry. „Je v súkromných rukách a obec naň nemá dosah,“ vysvetlil starosta.

Ilustračná fotografia
Foto: FOTO TASR - Henrich Mišovič


Ako pripomenul, existencia šľachtických sídiel kedysi priamo ovplyvnila aj pracovné zameranie obyvateľov jednotlivých dedín, ktoré dnes tvoria Beladice. „Pri kaštieľoch to boli predovšetkým remeselníci, ktoré tvorili ich zázemie. V Beladiciach to boli napríklad kováči, strojníci, sedlári, kolári a ďalší. V Pustom chotári to boli okrem remeselníkov často aj cudzinci. Bol tu napríklad staviteľ z Viedne, záhradníci z Bavorska a Čiech, vychovávateľky z Pešti, či správca majetku z Rakúska. Služobný personál teda pozostával väčšinou z cudzincov, ktorí však s pôvodným obyvateľstvom nesplynuli a ich stopa sa postupne stratila,“ uviedol Žáčik.

Vo Veľkých a Malých Chrašťanoch podľa jeho slov zasa žili hlavne roľníci a gazdovia. „Boli to ľudia so silným vzťahom k pôde. Aj preto tu roľnícke družstvo vzniklo neskôr ako v okolitých dedinách. Povojnové časy a zmena režimu po roku 1948 sa potom pomerne nepriaznivo dotkla obyvateľov všetkých dedín, ktoré dnes tvoria Beladice. O svoje majetky prišli šľachtické rody, ale aj gazdovia, ktorí boli označení za kulakov a ich majetky im boli skonfiškované,“ dodal Žáčik.

V okolí zreštaurovaného kríža vznikne nová oddychová zóna


Univerzálny priestor, ktorý ponúkne miesto na rozjímanie, relax, zábavu a zároveň pripomenie históriu obce Beladice (okres Zlaté Moravce), vznikne v okolí starobylej sakrálnej pamiatky Spomienka.

Centrom priestoru bude zrekonštruovaný kríž z roku 1798. „Obec i poslanci majú snahu o prezentáciu našej minulosti. Prvou lastovičkou je práve rekonštrukcia kríža, ktorý je pamätihodnosťou obce. Dali sme ho odborne zrekonštruovať a v jeho okolí chceme vytvoriť oddychovú zónu,“ uviedol starosta Mário Žáčik.

Autorom projektu je krajinný architekt Zoltán Balko. Podľa jeho slov stál pred neľahkou úlohou. „Na jednej ploche má byť kríž, určený skôr na pokojné rozjímanie, a zároveň ihrisko. Bolo nutné nájsť riešenie, aby si tieto dve aktivity neodporovali. Zároveň som chcel priestor využiť aj na pripomienku dejín Beladíc a toho, že obec tvoria štyri kedysi samostatné obce,“ vysvetlil Balko.

Zrekonštruovaný kríž preto bude stáť uprostred štyroch chodníkov, ktoré budú symbolizovať krížne cesty. Tie zároveň rozdelia plochu na štyri časti, ktoré budú symbolizovať štyri časti obce, teda Beladice, Pustý Chotár, Veľké a Malé Chrášťany. Názvy niekdajších samostatných dedín by podľa Balka mohli byť v priestore vhodne uvedené. „Projekt počíta s tým, aby bolo okolo kríža dostatok miesta na pokojné tiché posedenie. Budú tu miesto na posedenie či modlitbu i stromy, ktoré poskytnú príjemný tieň. Okolie i podklad nebudú robené ,mestským' spôsobom, ale vidieckym štýlom z prírodných materiálov a so sypaným povrchom,“ uviedol Balko.

Ilustračná fotografia
Foto: FOTO TASR - Henrich Mišovič


Súčasťou priestoru bude aj ihrisko a relaxačná zóna. „Hracie prvky v nej budú umiestnené v terénnej depresii, čím vznikne svojbytný priestor, ktorý nebude rušiť okolie kríža. Všetko bude doplnené výsadbou zelene. Použité budú výlučne prírodné materiály, na hojdačky, preliezačky a šmýkačku agátové drevo a na chodníky ploché kamene,“ povedal Balko.

Nový relaxačný a oddychový priestor má v Beladiciach vzniknúť počas jesene. „Celkové náklady na realizáciu vrátane reštaurovania kríža sa budú pohybovať na úrovni 10.000 až 12.000 eur. Snažíme sa získať prostriedky od sponzorov a vypísali sme aj verejnú zbierku na transparentný účet, takže financovanie bude zabezpečené aj takýmto spôsobom,“ dodal Žáčik.

Obec pripravuje investície do výstavby chodníkov a rekonštrukcie ČOV


Obecný úrad v Beladiciach pripravuje rozsiahlu investíciu, jej výsledkom má byť výstavba chodníkov, ktoré prepoja jednotlivé časti dediny. Celkové náklady dosiahnu sumu približne 200.000 eur.

Projekt, na ktorý chce obec získať peniaze z grantov, počíta s vybudovaním chodníkov, ktoré spoja jednotlivé časti Beladíc. „Pôjde o prepojenie Malých a Veľkých Chrašťan až do časti Beladice. Chodníky chýbajú hlavne popri hlavnej ceste a neriešili sa tu doslova od roku 1976, keď naša obec vznikla spojením týchto, kedysi samostatných dedín,“ vysvetlil starosta Mário Žáčik.Investícia do chodníkov je podľa jeho slov mimoriadne potrebná. Obec leží medzi frekventovanou cestou I/65 a rýchlostnou komunikáciou R1. „Ich spojnica prechádza cez Beladice, takže tu máme pomerne veľa áut a ľudia musia mať možnosť presunúť sa medzi jednotlivými časťami dediny po bezpečných chodníkoch, ktoré tu dnes nie sú. V rámci bezpečnosti na cestách chceme v spolupráci so samosprávnym krajom a dopravným inšpektorátom obmedziť aj kamiónovú dopravu, ktorá je tu pomerne intenzívna,“ spomenul starosta.

Ilustračná fotografia
Foto: FOTO TASR - Henrich Mišovič


Ďalšou veľkou investíciou, ktorú obec pripravuje, je modernizácia a rozšírenie čistiarne odpadových vôd (ČOV). „Obec má veľmi výhodnú polohu neďaleko Nitry. Postupne sa rozrastá a tým rastie aj tlak na odvádzanie kanalizácie. Plánujeme preto v rámci mikroregiónu Podtríbečie – Drevenica realizáciu projektu, ktorý počíta s nákupom tej najmodernejšej plnoautomatickej technológie a s rozšírením kapacity ČOV,“ povedal Žáčik.