Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Regióny

Bežecké trate na Pezinskej Babe už upravuje profesionálna technika

Lyžovačka na Pezinskej Babe/Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Halász

Profesionálna technika sa na troj- a päťkilometrový okruh, ktoré na Babe sú, dostala vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja.

Bratislava 17. januára (TASR) – Jediný areál bežeckého lyžovania na celom západnom Slovensku ponúka verejnosti zlepšené technické podmienky. O bežecké okruhy na Pezinskej Babe sa najnovšie stará špeciálny pracovný ťažný skúter s prípojným zariadením na úpravu a kreslenie tratí.

Profesionálna technika sa na troj- a päťkilometrový okruh, ktoré na Babe sú, dostala vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja. Ten poskytol dotáciu 11.328 eur pre Stredné odborné učilište na Komenského ulici v Pezinku. Od školy si skúter prenajíma Amatérsky športový klub Pezinok, ktorého členovia sa o trate starajú desiatky rokov.

Stroj bol zakúpený ešte v decembri 2013. Na Pezinskú Babu sa po prvý raz dostal až začiatkom tohto roka, vysvetlil šéf lyžiarskeho klubu Medard Féder. Vlaňajšia zimná sezóna bielym športom nepriala. Pre nedostatok snehu trate nebolo možné upravovať.

„Je to obrovský rozdiel oproti viac ako 30-ročnému skútru ruskej výroby, ktorý sme používali doposiaľ,“ vysvetlil Féder. Nový stroj má štvortaktný vodou chladený nemecký motor, 600 milimetrov široký pás a je ľahko ovládateľný, opísal výhody nového skútra.

Na kúpu prípojného zariadenia, ktoré kreslí bežeckú stopu, poskytol BSK priamo klubu dotáciu 2000 eur. Zvyšných 1900 eur medzi sebou vyzbierali členovia klubu. Štyria členovia absolvovali v Ružomberku potrebné školenie. Podľa Fédera si ho zaplatili sami. „Sme teraz schopní upravovať trate v prípade potreby aj každý deň,“ doplnil.

Nový skúter vyviezol klub na Pezinskú babu začiatkom januára. Nasledujúce dni tak boli v horskom sedle veľmi dobré podmienky na bežkovanie, čo využili stovky návštevníkov. Následne sa však situácia zásadne zmenila.

„Bohužiaľ sa extrémne oteplilo. Teplota 13 stupňov, teplý vetrík a dážď spôsobili, že sneh z bežeckých tratí zmizol úplne,“ informoval Ján Reisenauer, šéf Lyžiarskeho klubu Baba, ktorý tu prevádzkuje lyžiarske vleky.

Pre nasadenie skútra je podľa slov Fédera potrebných minimálne 15 až 20 centimetrov snehu v závislosti od toho, či je podklad zamrznutý. S viac ako 40 centimetrami čerstvého snehu si už skúter nedokáže poradiť. Vtedy sú však pripravení na stopy poslať svoj ratrak vlekári.

„Sme ochotní to robiť kvôli tomu, aby bolo lyžiarske stredisko kompletné,“ vysvetlil Reisenauer s tým, že v minulých rokoch z toho nemali žiaden finančný profit. Ratrak vyráža na bežecké stopy aj v prípade, že sa na nich vytvoria väčšie záveje.

Úpravu tratí financuje pezinský klub z dobrovoľných príspevkov. Podľa Fédera idú na nákup pohonných hmôt. Úpravu tratí robia členovia klubu bez nároku na odmenu. Zaviesť povinný poplatok pre verejnosť klub neuvažuje. Féder vysvetlil, že by to vyžadovalo istú profesionalizáciu činnosti, na ktorú nemajú kapacitu.

Bratislavský samosprávny kraj zriadil v spolupráci so Strednou odbornou školou na Komenského ulici v Pezinku, Amatérskym športovým klubom Pezinok a Lyžiarskym klubom Baba Centrum zimných športov BSK so sídlom na SOŠ v Pezinku.

„Prvotnými a základnými cieľmi centra je organizovať pre školy v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK, ale aj pre širokú verejnosť, podujatia a aktivity zamerané na zimné športy, najmä bežecké a zjazdové lyžovanie, snowboarding, snowskating, orientačné zimné športy,“ vysvetlila hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Akcie sa podľa nej konajú predovšetkým v areáli Lyžiarskeho strediska Pezinská Baba.