< sekcia Regióny

Vstup RegioJetu do dopravného systému kraja oznámia koncom roka

na snímke železničný dopravca spoločnosť RegioJet . Foto: TASR/František Iván

V polovici decembra by sa mala spustiť komunikačná kampaň a informovať tak verejnosť.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Prípravy vstupu dopravcu RegioJet, a. s., do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) podľa spoločnosti naďalej úspešne pokračujú. Dopravca preto naďalej počíta s tým, že jeho vstup do dopravného systému v rámci kraja by mal byť k 1. januáru 2018 stále reálny. "Definitívne ho potvrdíme v priebehu novembra," uviedol pre TASR hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj.

Aktuálne rieši dopravca spolu s Bratislavskou integrovanou dopravou (BID) ako koordinátorom IDS BK technickú časť, aby mohli stevardi RegioJetu vo vlakoch kontrolovať a načítavať dáta z električeniek. V polovici decembra by sa mala spustiť komunikačná kampaň a informovať tak verejnosť. "Chceme, aby vedeli, aký lístok im bude po novom platiť a v priebehu sviatkov si mohli vybaviť napríklad električenku a mohli prejsť na nový systém," doplnil Ondrůj.

Pravidelné rokovania potvrdila aj BID, pre ktorú je vstup RegioJetu prioritou. "Preto sú témami rokovaní predovšetkým prispôsobenie zariadení na predaj a kontrolu cestovných lístkov, zjednotenie prepravného poriadku či úprava cestovných lístkov podľa štandardov IDS BK," povedala pre TASR hovorkyňa BID Eva Kukurová s tým, že samotnému vstupu bude predchádzať okrem iného aj séria testovaní. Pre zamestnancov RegioJetu zároveň BID pripravuje odborné školenia.

O zapojení súkromného dopravcu do systému budú v stredu (27.9.) rokovať aj bratislavskí mestskí poslanci, čo vyplýva z programu zasadania. Pôvodne mali stanovisko k tejto veci zaujať už v júni, zastupiteľstvo však bolo prerušené. Stredajšiemu rokovaniu predchádzalo minulotýždňové stretnutie dopravcu s primátorom Ivom Nesrovnalom. "Informovali sme ho o priebehu príprav a konkrétnych termínoch. Bavili sme sa aj o spoločných komunikačných aktivitách," skonštatoval Ondrůj.

Vstup RegioJetu do dopravného systému už schválilo Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), čo dopravca označil za ďalší krok k naplneniu jeho dlhodobo deklarovaného záujmu. Záujem dopravcu o vstup víta aj rezort dopravy. "Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako jeden z partnerov IDS BK privítalo informáciu o rozhodnutí spoločnosti RegioJet vstúpiť do Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja," uviedla v júni pre TASR hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká, podľa ktorej rezort tento krok podporuje. "Po oficiálnom odsúhlasení vstupu RegioJetu do IDS BK aj zo strany tretieho objednávateľa dopravy, hlavného mesta, bude možné pristúpiť spolu s dopravcami k podpisu zmluvy o vstupe RegioJetu do IDS BK," dodala Kukurová.

RegioJet by mal v rámci IDS BK obsluhovať zastávky Bratislava-Hlavná stanica, Bratislava-Nové Mesto, Bratislava-Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Rovinka, Nové Košariská, Miloslavov, Kvetoslavov-zastávka a Kvetoslavov. V budúcnosti by na tejto trase mali pribudnúť dve nové zastávky, a to Martinský cintorín a Ružinov. Očakáva sa, že vlaky by mali ešte viac využívať aj obyvatelia mestských častí Podunajské Biskupice a Vrakuňa, ktoré dlhodobo trpia dopravnými zápchami, ale aj z iných miest.

Vlaková linka S70 by mala byť prevádzkovaná od 15-minútových intervalov počas dopravnej špičky po 60-minútové intervaly v ostatných časoch. Pri cestovaní RegioJetom na trase linky S70 budú platiť všetky jednorazové a predplatné cestovné lístky IDS BK, ako aj duálna tarifa dopravcu, teda cestovné lístky platné iba na cestu vlakom.