Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Regióny

Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom odkrýva svoje tajomstvá

Na snímke Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom v stredu 30. októbra 2024. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Vďaka výskumu objavili menšie archeologické nálezy, ako mince zo 17. storočia, zvyšok renesančného pohára a ďalšie menšie objavy.

Žiar nad Hronom 30. októbra (TASR) - Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom vďaka komplexnej obnove odkrýva svoje tajomstvá. Pri rekonštrukčných prácach objavili v jeho častiach nálezy naznačujúce, že v lokalite sa nachádzala stavba ešte pred jeho výstavbou. Kastelán kaštieľa Peter Mlatec uviedol, že mesto Žiar nad Hronom má dlhodobý záujem na výskume histórie aj archeologických nálezov z kaštieľa a z pamiatky chce spraviť centrum histórie, archeológie a kultúry v meste.

"Jeden z najvýznamnejších archeologických nálezov, ktoré výskum počas tejto rekonštrukcie odhalil, bolo niekoľko vrstiev pochôdznej dlažby, ktorá sa nachádza v severovýchodnom rohu kaštieľa," uviedol pre TASR Mlatec s tým, že to dokladuje predchádzajúce využitie tejto lokality.

Kaštieľ bol postavený na začiatku 17. storočia, no tieto nálezy podľa jeho slov poukazujú na stredoveký význam tejto lokality. Predpokladajú, že tu stála predtým nejaká budova - opevnená veža. "Tieto pochôdzne podlahy, ktoré sme našli okolo nej, poukazujú na to, že tu stála už v gotickom období a bola neskôr začlenená do stavby kaštieľa," priblížil kastelán.

Na snímke Biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom v stredu 30. októbra 2024.
Foto: TASR - Jana Vodnáková


Ďalší významný nález pochádza podľa Mlateca z druhej polovice 19. storočia. "Ide o kamenné a tehlové základy neznámej budovy, o ktorej sme predtým nemali žiadne vedomosti, že sa v kaštieli nachádza," podotkol s tým, že sú situované na začiatku nádvoria. "Kto dal túto budovu postaviť, na čo slúžila a prečo bola zbúraná, sme sa z archeologického výskumu nedozvedeli a budeme musieť pátrať v historických zdrojoch," dodal Mlatec.

Vďaka výskumu objavili aj menšie archeologické nálezy, ako mince zo 17. storočia, zvyšok renesančného pohára a ďalšie menšie objavy. Tie by mali byť po skončení rekonštrukcie vystavené v múzeu. V spolupráci s Pamiatkovým úradom SR a profesionálnymi archeológmi všetky nálezy zdokumentovali a zakonzervovali. Dokumentácia bude podľa kastelána slúžiť pre ďalší vedecký výskum.

Kaštieľ začali rekonštruovať v marci tohto roka. Projekt obnovy je zameraný aj na energetickú úsporu objektu, ktorá sa po rekonštrukcii zníži o 50 percent oproti dnešným nákladom. Po jeho rekonštrukcii chce mesto obnoviť aj biskupskú kaplnku nachádzajúcu sa v areáli. "Pre biskupovu súkromnú kaplnku sa plánuje celková reštaurátorská rekonštrukcia a obnova do podľa možností čo najlepšieho stavu," dodal Mlatec s tým, že by ju chceli v budúcnosti otvoriť pre verejnosť a opätovne dať vysvätiť.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.