Quantcast
< sekcia Regióny

Bojnická zoo prijala opatrenia proti vtáčej chrípke ešte vlani

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Striktnejšie opatrenia majú v zoo podľa Branislava Táma už od októbra minulého roka.

Bojnice 14. januára (TASR) - Národná zoologická záhrada v Bojniciach prijala opatrenia proti zamedzeniu šírenia vtáčej chrípky. Urobila tak ešte vlani pred potvrdením ochorenia v košickej zoo.

"Opatrenia sme prijali veľmi predčasne. Bohužiaľ, vtáčia chrípka sa v nejakej perióde počas minulých rokov vyskytovala. Teraz všetci vieme, že má permanentný výskyt,"
povedal vedúci zoologického odboru bojnickej zoo Branislav Tám.

Striktnejšie opatrenia majú v zoo podľa neho už od októbra minulého roka. "Zasieťovali sme malý rybník, kŕmime všetko pod strieškami, sú aktivované dezinfekčné rohože a, samozrejme, personál je oboznámený s tým, že každý príznak vtáčej chrípky má hlásiť nadriadenému zoológovi," konkretizoval.

Vtáčiu chrípku potvrdili veterinári začiatkom tohto roka v košickej zoologickej záhrade. Vírus identifikovali v dvoch vzorkách kačice pižmovej, ako pravdepodobný zdroj nákazy označili voľne žijúce vtáctvo. Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice-mesto v tejto súvislosti vydala opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu.

V národnej zoologickej záhrade potvrdili vírus vtáčej chrípky začiatkom minulého roka. Zoo prišla o niekoľko desiatok vtákov, medzi inými i o chovnú skupinu lyžičiarov bielych. Pre výskyt vírusu ju na viac ako mesiac zatvorili.