Quantcast
< sekcia Regióny

Antická Gerulata v Rusovciach otvára novú expozíciu

Na archívnej snímke návštevníci počas 23. ročníka Rímskych hier - Limes day 2020 v areáli Múzea Antická Gerulata v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Foto: TASR Jaroslav Novák

Gerulata v Rusovciach je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1963.

Bratislava 14. mája (TASR) – Význam Antickej Gerulaty v bratislavských Rusovciach, ktorá je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO, približuje nová expozícia pod názvom Gerulata na hraniciach Rímskej ríše. Slávnostne ju otvoria v sobotu popoludní.

"Návštevníci budú môcť spoznať bežný pracovný deň vojakov v tábore, ako aj život, sociálne zloženie a činnosť obyvateľov civilnej osady i vzdialenejšieho zázemia s vilami a rustikálnymi sídliskami," informuje Múzeum mesta Bratislavy (MMB). Súčasťou výstavy budú aj predmety z výskumu domu s hypocaustom – podlahovým vykurovaním, ktorý predstavuje výnimočnú technickú pamiatku rímskej doby, rovnako tak zbierka kamenných výtvarných diel.

"Vystavené exponáty pochádzajú z archeologických výskumov, ktoré v lokalite realizujú už od začiatku 60. rokov," dodáva MMB.

Gerulata v Rusovciach je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1963. Do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ju zapísali na konci júla 2021 ako súčasť lokality Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západná časť). Jej súčasťou je okrem Gerulaty aj Rímsky vojenský tábor (kastel) v Iži pri Komárne.