Quantcast
< sekcia Regióny

Belorítkam osadili pod Mostom SNP 60 umelých hniezd

Na snímke pohľad na most SNP. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Vtáčikom minulý rok v máji zhodili pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy na staromestskej časti mosta, 66 hniezd.

Bratislava 5. apríla (TASR) - V podhľade bratislavského Mosta SNP osadili 60 umelých hniezd pre chránené belorítky. Inštalácia prebehla v noci nadnes v koordinácii s ochranármi. Belorítkam totiž minulý rok v máji zhodili pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy na staromestskej časti mosta, 66 hniezd.

"Spolu bolo včera osadených 60 umelých hniezd pomedzi približne 40 existujúcich. My sme len radili, kde je najlepšie hniezda dať," informuje na sociálnej sieti nezisková organizácia SOS/BirdLife Slovensko. Mesto tak spolu s ornitológmi chcú belorítkam pomôcť, aby mali čím viac hniezdnych príležitostí a udržala sa tak jedna z najväčších hniezdnych kolónií v Bratislave. "Prvé belorítky už okolo Mosta SNP v utorok (4.4.) lietali, tak dúfame, že na tomto moste ich tento rok budú čakať už len pozitívne prekvapenia," podotkla organizácia.

Hlavné mesto sa po minuloročnom incidente snažilo najprv belorítkam pomôcť vybudovať si nové hniezda. Podľa odporúčania ornitológov umiestnilo vodu a hlinu v blízkosti Mosta SNP, aby tak vtákom pomohlo zháňať si stavebný materiál. Ornitológovia navrhli, aby sa po vyhniezdení inštalovali na iné vhodné miesta aj umelé hniezda.

SOS/BirdLife Slovensko v máji 2016 upozornila, že na bratislavskom Moste SNP bolo zničených 66 hniezd. Zlikvidovala sa tak druhá najväčšia kolónia chránených belorítok v hlavnom meste. Belorítky podľa ornitológov prišli o násady a zrejme aj o mláďatá. Podľa ornitológov spoločenská hodnota hniezd spolu so znáškami mohla dosiahnuť až 120.000 eur.

Hlavné mesto argumentovalo, že hniezda zhodili pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy na staromestskej časti podmostia. Čistenie zabezpečovala na základe zmluvy o spolupráci s mestom spoločnosť J&T Real Estate. Tá sa však bránila a tvrdila, že nikto z jej zamestnancov zničenie hniezd belorítok na Moste SNP nezavinil. "Revitalizačné práce vykonával subdodávateľ," uviedla v tom čase pre TASR Daniela Stričková z J&T Real Estate s tým, že neboli upozornení na prípadné obmedzenia.