< sekcia Regióny

Bratislava a Staré Mesto chcú byť pomôcť po požiari na Bartókovej

Na Bartókovej ulici v bratislavskom Starom Meste zasahujú hasiči. V jednom z bytov na 1. poschodí vypukol požiar. Obyvateľov bytového domu hasiči v týchto chvíľach evakuujú. Na mieste je 25 príslušníkov HaZZ so šiestimi kusmi techniky. Na snímke zásah hasičov v Bratislave 17. januára 2020, archívna foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Primátor Bratislavy Matúš Vallo spresnil, že nešlo o výbuch plynu, čoho sa podľa jeho slov prvotne všetci obávali.

Bratislava 18. januára (TASR) – Mesto Bratislava a mestská časť Staré Mesto deklarujú pripravenosť pomôcť dotknutým obyvateľom po piatkovom (17. 1.) výbuchu a následnom požiari v jednom z bytov na Bartókovej ulici v hlavnom meste.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo spresnil, že nešlo o výbuch plynu, čoho sa podľa jeho slov prvotne všetci obávali. "Výbuch vznikol v dôsledku neodbornej manipulácie nájomníka bytu s chemikáliou. Statické posúdenie našťastie vylúčilo vážnejšie poškodenie celého bytového domu," uviedol primátor na sociálnej sieti. Vzniknuté škody sa podľa jeho slov týkajú hlavne dvoch bytov a spoločných priestorov bytového domu. "Z piatich zranených boli štyria ľudia po ošetrení prepustení, v nemocnici ostáva naďalej hospitalizovaný len jeden z postihnutých,"spresnil Vallo.

V bytovom dome v piatok večer nefungovalo kúrenie. Primátor priblížil, že kúrenie môže byť spustené až po podrobnej obhliadke a revízii plynu. "Nateraz nemáme presné informácie, koľko z postihnutých ľudí bude potrebovať náhradné bývanie, pokiaľ sa nebudú môcť do svojich bytov vrátiť. Hlavné mesto je však pripravené poskytnúť dočasné náhradné ubytovanie tým, ktorí to budú potrebovať. Rovnako aj prípadnú inú pomoc, ak sa na nás s takou požiadavkou obete nešťastia obrátia," deklaroval Vallo.

Vedenie mestskej časti Staré Mesto taktiež ponúklo pomoc obyvateľom poškodených bytov. "Hovorila som s riaditeľkou Základnej školy Hlboká, ktorá je pripravená poskytnúť priestory školy pre ľudí, ktorí sa pre následky požiaru ocitnú bez strechy nad hlavou," povedala staromestská starostka Zuzana Aufrichtová s tým, že miestny úrad je pripravený pomôcť aj v ďalších veciach, ktoré sú v jeho kompetencii. Situáciu ďalej monitorujú a poskytnutie pomoci od Starého Mesta koordinujú zamestnanci referátu civilnej obrany mestskej časti.

Požiar nastal v piatok popoludní po výbuchu v jednom z bytov na prvom poschodí. Pri požiari bolo zranených päť osôb, ktoré boli intoxikované splodinami.