Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Regióny

Na hlavnej stanici v Bratislave vytvoria zázemie pre utečencov

Na archívnej snímke železničná stanica Bratislava hlavná stanica. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Časť prichádzajúcich ľudí z Ukrajiny už podľa jeho slov využíva ubytovacie kapacity, ktoré pre tento účel poskytlo mesto.

Bratislava 2. marca (TASR) - Na hlavnej železničnej stanici v Bratislave vytvoria zázemie pre utečencov z Ukrajiny, aby mali okrem potrebných informácií k dispozícii aj dôstojný priestor s čakárňou a hygienickými zariadeniami. Na sociálnej sieti to uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zároveň informoval, že pracovníci mesta i dobrovoľníci už na hlavnej stanici a v jej okolí už pomáhajú.

"Naši dobrovoľníci im poskytujú základné informácie, pomáhame im v spojení s políciou, mestským terénnym tímom, organizáciami Kto pomôže Ukrajine? a Liga za ľudské práva. K riešeniu krízovej situácie sa pripájajú aj ďalšie organizácie a tímy," spresnil. Pripomenul, že od utorka (1. 3.) zaviedol Dopravný podnik Bratislava pre Ukrajincov cestovanie bratislavskou mestskou hromadnou dopravou zdarma.

"Mesto, mestské časti, súkromné spoločnosti a rôzne organizácie zorganizovali od štvrtka (24. 2.) množstvo zbierok vecí, z ktorých časť už smeruje na východ. Alokovali sme tiež v rozpočte mesta 100.000 eur určených na prvú vlnu humanitárnej pomoci Ukrajine," priblížil bratislavský primátor.

Časť prichádzajúcich ľudí z Ukrajiny už podľa jeho slov využíva ubytovacie kapacity, ktoré pre tento účel poskytlo mesto. Magistrát pracuje na zabezpečení ďalších azylových priestorov.

Na autobusovej stanici na bratislavských Mlynských nivách zriadil v utorok jej prevádzkovateľ - Slovak Lines infopoint pre utečencov z vojnou zasiahnutej Ukrajiny. Infopoint poskytuje prichádzajúcim Ukrajincom všetky potrebné informácie, vrátane možností ubytovania či transferu.