Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Regióny

Bratislava pokračuje v obnove Námestia slobody vrátane fontány Družba

Na archívnej snímke výhľad na Bratislavu - Námestie Slobody, fontána Družba a Úrad vlády SR. Foto: TASR - Michal Svítok

Inštalovať sa budú čerpadlá a nová technológia fontány, ako spomienka na minulosť bolo v strojovni ponechané modro-žlto-červené torzo pôvodných čerpadiel.

Bratislava 19. septembra (TASR) – Hlavné mesto pokračuje v komplexnej rekonštrukcii Námestia slobody v Bratislave vrátane fontány Družba, ktorá je od roku 2007 nefunkčná. Cieľom je oživiť tento priestor a zároveň zachovať jeho charakter. Napríklad nový mobiliár dostane pôvodnú farbu z roku 1984, teda žltú. Na sociálnej sieti o tom informuje primátor Bratislavy Matúš Vallo.

"Na tomto ikonickom mieste, ktorého dominantou je fontána Družba, prebieha po 40 rokoch komplexná rekonštrukcia. Cieľom je oživiť príťažlivý verejný priestor vrátane fontány a pritom zachovať jedinečný charakter tohto námestia," konštatuje Vallo.

V rámci prác pod povrchom bola napríklad zrekonštruovaná strojovňa, ktorá bola v havarijnom stave. Inštalovať sa budú čerpadlá a nová technológia fontány, ako spomienka na minulosť bolo v strojovni ponechané modro-žlto-červené torzo pôvodných čerpadiel. Spolu s pamiatkarmi a reštaurátormi bola vybratá aj metóda čistenia plastiky Lipový kvet uprostred fontány. Pracuje sa aj na obnove osvetlenia.

Popraskanú žulovú dlažbu nahradia tzv. terazzom, kvalitnejším a trvácnejší materiálom, ktorý tvorí zmes kamenných drvín. "Zrecyklujeme popraskanú svetlú žulu z námestia a tmavšie dlaždice z taveného čadiča, ktorými bola pôvodne vydláždená fontána. Prebrúsením vznikne atraktívny povrch nadväzujúci na pôvodný materiál," približuje Vallo.

Viaceré vyvýšené záhony námestia sú postupne "ponárané" na okolitú úroveň, čím sa priestor stane otvorenejším a bezbariérovejším. Podobne upravená bude aj samotná fontána, kde bola odstránená obruba a múriky medzi jednotlivými bazénmi. V suchších režimoch sa tak bude dať prejsť po "schodisku" jej bazénov. Počas jesennej výsadby by mali pribudnúť aj nové stromy.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Má priemer 45 metrov. Centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2000 kubických metrov vody.