Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Regióny

Pred Úradom BSK vyvesili Tibetskú vlajku

Tisíce Tibeťanov dnes na tibetskej univerzite v Indii transparentmi a tancom oslavovali 78. narodeniny dalajlámu. Foto: TASR/AP Photo

Cieľom je upozorniť na porušovanie ľudských práv v tejto krajine.

Bratislava 10. marca (TASR) - Tibetskou vlajkou vyvesenou pred Úradom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na Sabinovskej ulici v Bratislave vyjadruje kraj aj v tomto roku solidaritu a podporu Tibeťanom v boji za ľudské práva. Pripája sa tak k celosvetovej kampani "Zástava pre Tibet", ktorej cieľom je upozorniť na porušovanie ľudských práv v tejto krajine.

Solidaritu s Tibetom vyjadria okrem BSK a hlavného mesta SR aj niektoré bratislavské mestské časti, napríklad Staré Mesto, Dúbravka či Lamač. Ku kampani sa pripája aj mesto Pezinok.

Dnešný dátum pripomína výročie povstania proti obsadeniu tejto himalájskej krajiny Čínou v rokoch 1950 – 1951.

Kampaň Vlajka pre Tibet prebieha vo svete od polovice 90. rokov minulého storočia. Slovensko sa k nej pripája od roku 2010 a organizuje ju mimovládna organizácia Tibetská asociácia.

Do kampane sa na Slovensku minulý rok oficiálne zapojilo osem samospráv. Slováci vyvesili spolu 160 tibetských vlajok. Tibetská vlajka je pritom od roku 1959 v Čínskej ľudovej republike vrátane Tibetskej autonómnej oblasti zakázaná.