< sekcia Regióny

Verejné chladničky skončia asi ako dar, nie v uliciach Bratislavy

Na Hlavnom námestí v Bratislave osadili 9. novembra 2012 živý 16-metrový vianočný stromček. Mesto ho však rozsvieti až 23. novembra, kedy otvorí aj vianočné trhy. Foto: TASR/Miroslav Košírer

Jediný spôsob ako sa dá myšlienka verejných chladničiek na Slovensku realizovať je podľa aktivistov v uzavretých komunitách, ktoré sa o chladničky starajú samostatne.

Bratislava 21. júla (TASR) - V Bratislave chceli aktivisti z občianskeho združenia (OZ) Free Food umiestniť verejné chladničky, ktoré mali upozorniť a prispieť k zmierneniu problému plytvania potravinami. Aj napriek tomu, že sa podarilo získať tri chladničky i sponzora, projekt sa zrejme nakoniec realizovať nebude.

"Začala sa oň totiž zaujímať hygiena a ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré nám povedalo, že by sme sa museli zaregistrovať ako potravinársky podnik, čo by sa nám po prvé asi nepodarilo a po druhé by to znamenalo, že by sme boli zodpovední za všetok obsah chladničiek, rovnako ako majiteľ reštaurácie," povedala pre TASR Lucia Hrašková z OZ Free Food s tým, že ak by sa náhodou vyskytol nejaký problém, hrozila by im minimálne veľká pokuta.

Jediný spôsob ako sa dá táto myšlienka na Slovensku realizovať je podľa nej v uzavretých komunitách, ktoré sa o chladničky starajú samostatne. "Tie tri chladničky, ktoré máme, plánujeme darovať," povedala Hrašková. Ako tvrdí, inšpirovať chcú ďalšie komunity a väčšie firmy, aby si zriadili vlastné takéto chladničky. Hlavným zámerom projektu bolo totiž začať o téme plytvania potravinami hovoriť. "To sa nám nakoniec podarilo aj bez jeho realizácie, takže to neberieme tragicky," podotkla Hrašková. Slovenské zákony však v tomto smere považuje za "absurdne" prísne.

OZ Free Food preto spustilo petíciu sa zmenu legislatívy, ktorá bráni zmierneniu problému plytvania potravinami. Ministerstvo pôdohospodárstva, vládu i poslancov Národnej rady SR v nej vyzýva, aby prijali právne predpisy, ktoré obchodom umožnia darovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti (DMT). A to za predpokladu, že boli správne skladované a sú naďalej bezpečné. Taktiež chce, aby bolo obchodom umožnené darovať potraviny tesne pred DMT nie len Potravinovej banke Slovenska.

Ministerstvo pôdohospodárstva pre TASR uviedlo, že víta aktivity zamerané na zníženie plytvania potravinami a apel na zmenu správania spotrebiteľov v tejto oblasti. Bezpečnosť spotrebiteľa však vníma ako prvoradú. "Akékoľvek združenie, ktoré chce prevádzkovať verejné chladničky, musí byť registrované ako potravinársky podnik a podľa zákona o potravinách ako vlastník chladničky bude zodpovedať za bezpečnosť potravín v nej umiestnených," spresnilo ministerstvo. Rovnako je potrebné poznať pôvod potravín z chladničiek. "To je v prípade takéhoto projektu otázne. Taktiež je nemožné vystopovať, ako bola potravina pred vložením do verejnej chladničky skladovaná, či nebola dlhší čas v teple," podotkol rezort s tým, že chladničky musia byť schválené Úradom verejného zdravotníctva SR.

Na margo spustenej petície uviedol, že sa už v tejto oblasti pripravuje legislatíva. Ide o Plán predchádzania plytvania potravinami, ktorého cieľom je napríklad vypracovanie jednotnej metodiky na kvantifikovanie potravinových strát a plytvania či identifikovanie hlavných príčin. Ministerstvo zároveň pripravuje novelu zákona o potravinách, kde sa bude riešiť aj otázka použitia potravín po uplynutí DMT.