Quantcast
< sekcia Regióny

V Bratislave vystavia repliku slávnej svätováclavskej koruny

Na snímke pohľad na bratislavské Staré mesto, Dóm svätého Martina (uprostred), Rázusovo nábrežie (dole), v strede zdola hore cestná estakáda z Mosta SNP, Rybné námestie a Staromestská ulica. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Verejnosť ju v Bratislave má možnosť vidieť do 1. mája.

Bratislava 13. apríla (TASR) - Obyvatelia Bratislavy aj jej návštevníci majú od utorka (14.4.) jedinečnú príležitosť uvidieť vernú repliku slávnej svätováclavskej korunovačnej koruny. V hlavnom meste ju vystaví vo svojej galérii Pražská mincovňa pod Michalskou bránou.

Svätováclavská koruna mieri do Bratislavy z Vatikánu, kde bola vystavená na slávnostnej akcii venovanej 660. výročiu korunovácie Karla IV. cisárom Svätej ríše rímskej. Verejnosť ju v Bratislave má možnosť vidieť do 1. mája.

Autorom kópie najvzácnejšieho českého korunovačného klenotu je turnovský zlatník Jiří Urban. Umelec musel so svojím tímom riešiť mnoho technických problémov, vyžadujúcich špecifické a originálne riešenia. "Veľa úsilia sme venovali snahe vytvoriť čo najdokonalejšie východiskové suroviny pre všetky kamene koruny," spresnil Urban. Práve z jeho dielne pochádza taktiež kópia cisárskej koruny, ktorá je svetovými odborníkmi považovaná za vôbec najvydarenejšiu.

So svätováclavskou korunou dorazia i ďalšie vzácne artefakty. "Na Slovensku v premiére, hneď po Vatikáne, predstavíme exkluzívne razby venované cisárskej korunovácii Karla IV.," priblížil výkonný riaditeľ Pražskej mincovne Jan Hrubý. Návštevníci galérie sa tak môžu tešiť na ukážku novej emisie pamätných razieb z rýdzeho zlata a čistého striebra. Priemer každej je 50 milimetrov a váži 42 gramov. Medaila na lícnej strane detailne zobrazuje svätováclavskú korunu a na rubovej strane je umiestnená koruna cisárska. Atraktivitu emisie výrazne zvyšuje jej veľmi nízky náklad i unikátne číslovanie na hrane každého exemplára.