Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Bratislava má nové trolejbusy, majú zvýšiť komfort cestujúcich

Z predstavenia prvých nových trolejbusov v rámci obnovy vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava. Na snímke nový trolejbus. Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Vďaka eurofondom v OPD má do roku 2015 pribudnúť v Bratislave tiež 30 nových električiek.

8. apríla (TASR) – Cestujúci mestskou hromadnou dopravou (MHD) v Bratislave sa budú od mája pohybovať po meste komfortnejšie. Dopravný podnik Bratislava (DPB) dnes vo vozovni Hroboňova predstavil prvé nové trolejbusy, ktoré bude môcť cestujúca verejnosť využívať už v najbližších týždňoch.

Dodávkou prvých trolejbusov Škoda 30Tr do Bratislavy pokračuje proces obmeny vozidlového parku MHD v hlavnom meste SR. DPB tak napĺňa kontrakt so spoločnosťou Škoda Electric na dodávku 15 sólo trolejbusov, 15 trolejbusov s APU agregátom a 50 kĺbových trolejbusov s možnosťou opcie na dodávku ďalších 40 trolejbusov. Dodávka vozidiel je financovaná z fondov Európskej únie v rámci Operačného programu Doprava (OPD). Celkové výdavky projektu bez opcie sú vo výške 49,94 milióna eur, z toho eurofondy a príspevok štátneho rozpočtu tvoria sumu 39,54 milióna eur.

"Ak dnes chcete motivovať ľudí, aby začali viac využívať hromadnú dopravu, musíte im ponúknuť kvalitné služby. Preto sme hľadali riešenia, ktoré ľuďom ponúknu moderné, bezpečné cestovanie. Som presvedčený, že aj tieto nové trolejbusy tento komfort ľuďom ponúknu," uviedol na dnešnom brífingu minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek (Smer-SD).Prvé dve vozidlá dodali do DPB v piatok 4. apríla, následne budú pribúdať ďalšie. Verejnosti začnú slúžiť od 1. mája tohto roka, keď bude do premávky zaradených prvých 15 trolejbusov. Všetky trolejbusy budú nízkopodlažné, klimatizované a vybavené ďalšími modernými funkciami, napríklad vnútorným či vonkajším kamerovým systémom. Každý trolejbus má navyše namontované zariadenie na počítanie cestujúcich, ktorí nastúpili a vystúpili, čo má mestu pomôcť využívať dôležité dopravné informácie v prospech cestujúcich.

"Pre nás to znamená podporu tej filozofie mesta, ktorú sa snažíme presadiť, a ktorou je podpora verejnej, cyklistickej a pešej dopravy. Nové trolejbusy určite zvýšia atraktívnosť verejnej dopravy v meste, tak to bude určite aj s električkami," zdôraznil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD).

Vďaka eurofondom v OPD má do roku 2015 pribudnúť v Bratislave tiež 30 nových električiek. V súčasnosti podnik obstaráva aj 50 nových autobusov.