< sekcia Regióny

Vianočný Dobrý trh zaplní Starú tržnicu aj Námestie SNP v Bratislave

Vianočný dobrý trh, archívna snímka. Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Trh má upozorniť na historickú funkciu centrálneho mestského priestoru, ktoré sa ešte na začiatku minulého storočia volalo Tržné.

Bratislava 14. decembra (TASR) - V priestoroch Starej tržnice a Námestia SNP v Bratislave sa bude v nedeľu (16.12.) od 10. do 20. hodiny konať vianočný Dobrý trh. Námestie SNP bude preto uzavreté pre automobilovú i mestskú hromadnú dopravu. Do programu sa zapoja aj okolité prevádzky a pripravených bude vyše 150 stánkov, ktoré sľubujú kvalitné produkty. Trh má upozorniť na historickú funkciu centrálneho mestského priestoru, ktoré sa ešte na začiatku minulého storočia volalo Tržné.

"Námestie SNP sa kedysi nachádzalo už za mestskými hradbami a historicky to bolo námestie, kde prebiehali pravidelné trhy a prekvital obchod," povedala jedna z organizátoriek Dobrého trhu Illah van Oijen. V priestore bývalého Tržného námestia, ktorý je dnes rozdelený na viacero celkov, sa trh podľa nej nekonal sto rokov. Dobrý trh chce v spolupráci s projektom Živé námestie prepojiť Námestie SNP s priestorom pred Starou tržnicou do jedného veľkého verejného priestoru. Nedeľné podujatie chce aj takto podporiť zámer zjednotenia tohto verejného priestoru.

Do programu sa v nedeľu zapoja aj susedské organizácie Kunsthalle, Poľský inštitút či lokálne reštaurácie. V Starej tržnici sa predstavia stovky predajcov originálneho dizajnu. Priamo na námestí dostanú priestor predajcovia jedla a neziskové organizácie. Na trhu sa predstaví aj niekoľko desiatok lokálnych predajcov z Bratislavského kraja. Organizátori sľubujú, že návštevníci Dobrého trhu budú mať možnosť nakúpiť všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky, ako kvalitné potraviny či darčeky. Sľubujú aj tovar pre deti, knihy či oblečenie.

Pre návštevníkov budú pripravené aj špeciálne komentované prehliadky. Sprievodcovia účastníkov vezmú na výlet po strechách okolo Námestia SNP a Kamenného námestia. Diskutovať sa bude aj o projekte Živé námestie či o budúcnosti občianskych projektov v bratislavskom Starom Meste a kultúre vo verejnom priestore. Špeciálny program je pripravený aj pre deti.

Obyvatelia i návštevníci Bratislavy budú musieť pre Dobrý trh počítať s dopravnými obmedzeniami, ktoré sa budú týkať Námestia SNP v úseku od Uršulínskej ulice po Kamenné námestie. Od soboty (15.12.) bude od 16. h. úplná uzávierka pre automobilovú dopravu. V nedeľu sa rozšíri úplná uzávierka aj na prostriedky MHD, ktoré v týchto úsekoch nebudú premávať od polnoci do 23. h. V nedeľu bude preto celodenný odklon električkových liniek 1, 8, 9 a vianočnej električky.