Quantcast
< sekcia Regióny

Bratislavský kraj posilní očkovanie na Národnom futbalovom štadióne

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kraj bude pokračovať aj vo výjazdovom očkovaní. Doposiaľ sa takto zaočkovalo 2400 ľudí v 60 obciach BSK a v domovoch sociálnych služieb.

Bratislava 3. decembra (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) posilní očkovaciu kapacitu na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ). Ako v piatok na tlačovom brífingu oznámil predseda BSK Juraj Droba, z nákupného centra Aupark sa na toto miesto presunú očkovacie kapacity. Očkovacie miesto v petržalskom nákupnom stredisku sa zavrie 16. decembra.

Zvýši sa tiež počet dní, v ktorých budú tímy na NFŠ očkovať. "Vytvorili sme náš vlastný župný softvér. Je veľmi jednoduchý a každý sa môže prihlásiť na termín, ktorý mu bude vyhovovať," informoval Droba o novej možnosti prihlásiť sa na konkrétny dátum a čas očkovania.

Posilnia sa tiež kapacity pre mobilné očkovanie. Kraj bude pokračovať aj vo výjazdovom očkovaní. Doposiaľ sa takto zaočkovalo 2400 ľudí v 60 obciach BSK a v domovoch sociálnych služieb. Mobilné očkovanie využilo viac ako 500 imobilných pacientov.Lekár BSK Tomáš Szalay uviedol, že situácia v nemocniciach je vážna. "Kapacita nemocníc je podľa môjho názoru teraz vyčerpaná. Už zásadne nám počty hospitalizovaných stúpať nebudú, ale nie preto, že by tí hospitalizovania hodní pacienti neboli, ale preto, že už v nemocniciach pre nich buď nie je miesto, alebo personál," povedal.

Predpokladá, že čoskoro ešte viac stúpne počet volaní na linky zdravotnej záchrannej služby a stúpne aj počet úmrtí najmä v domácnostiach. Sedem percent pozitívne testovaných ľudí podľa jeho slov skončí v nemocnici, každý štvrtý hospitalizovaný s ochorením COVID-19 na túto chorobu aj zomrie. Ľudí vyzval, aby sa dali zaočkovať a aby sa predtým zaregistrovali cez systém.

Doplnil, že sa otvoril náhradnícky systém pre tretie dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých ľudí nad 18 rokov, a to v prípade, že od podania druhej dávke ubehlo šesť mesiacov. Otváracie hodiny očkovacieho centra fungujú v piatok, sobotu a pondelok. V prípade naplnenia termínov sa rozšíria o štvrtok a utorok.