Bratislava 29. októbra (TASR) – Pestrou prehliadkou historickej aj súčasnej fotografie z celého sveta je 22. ročník novembrového festivalu Mesiac fotografie (MF). V bratislavských múzeách, galériách a ďalších výstavných priestoroch ponúka 28 individuálnych a kolektívnych výstav. Podujatie je súčasťou 5. ročníka Európskeho mesiaca fotografie, ktorý sa koná v Paríži, vo Viedni, v Berlíne, Ríme, Moskve a Luxemburgu.
"
Novinkami tohto ročníka MF sú filmové dokumenty o piatich slovenských fotografoch a divadelné predstavenie Tichý Tarzan o fotografovi Miroslavovi Tichom v podaní brnianskeho Husa na provázku, ktoré bude v Štúdiu L+S," povedal na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ MF
Václav Macek.
Podľa neho si festival stále zachováva vlastnú štruktúru v troch blokoch fotografických výstav. Čiže, opäť nechýbajú svetové hviezdy, výber zo slovenskej a stredoeurópskej fotografie. K nim tentoraz pribudol blok o Rómoch a Rusínoch s názvom Život menšín, ktorý je hlavnou témou MF v podobe viacerých výstav.
Svetoznámymi fotografmi sú dvaja už nežijúci autori. Maďarsko-americký fotograf Robert Capa preslávený zábermi z rôznych vojen a Lewis Hine. Výstavu Robert Capa, vojnový reportér 20. storočia už sprístupnili (26.11.) verejnosti v Slovenskej národnej galérii a je výberom z jeho celoživotnej tvorby.
Organizátori zo Stredoeurópskeho domu fotografie Hineho a ďalšie výstavy postupne otvoria vernisážovým maratónom od utorka (30.11.) do soboty (3.11). Medzi sprievodnými podujatiami opäť nechýba posudzovanie fotografií (Portfólio review) začínajúcich a pokročilých autorov odborníkmi z rôznych krajín, desať tvorivých dielní pre zdokonalenie sa vo fotografovaní pod vedením profesionálov z USA a európskych krajín. Chýbať nebude ani odborná konferencia a po dvoch rokoch súťaž o najlepšiu fotografickú publikáciu zo strednej a východnej Európy.
Súčasťou 22. MF sú dve výstavy mimo Bratislavy v Slovenských inštitútoch v Prahe (Peter Župník) a vo Viedni (Andrej Bán).