Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Regióny

V Brezne umiestnili monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia

Na archívnej snímke Mestský úrad v Brezne. Foto: TASR Branislav Račko

Radnica sa pre tento krok rozhodla preto, aby zistila, aké koncentrácie častíc, ktoré znečisťujú životné prostredie, sa nachádzajú v meste v období pred otvorením druhej etapy obchvatu Brezna.

Brezno 6. septembra (TASR) - Breznianska samospráva sa rozhodla v spolupráci so Smart Cities Klubom a Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) umiestniť v centre mesta mobilnú monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia. Namerané hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok môžu sledovať aj obyvatelia na webe SHMÚ. Informovalo o tom mesto Brezno na svojej webovej stránke.

Radnica sa pre tento krok rozhodla preto, aby zistila, aké koncentrácie častíc, ktoré znečisťujú životné prostredie, sa nachádzajú v meste v období pred otvorením druhej etapy obchvatu Brezna na konci septembra.

"Získané údaje porovnáme s nameranými koncentráciami po presmerovaní tranzitnej dopravy smerom na Tisovec práve cez obchvat mesta. Aj tieto poznatky môžu byť pre nás veľmi dobrým ukazovateľom, ako si dokážeme zlepšiť kvalitu ovzdušia a života obyvateľov odklonením dopravy mimo mesta. Na zlepšenie životného prostredia sú zamerané aj iné aktivity, ako dopĺňanie zelene, zadržiavanie vody v krajine, rozvíjanie nemotorovej dopravy, používanie alternatívnych zdrojov elektriny pre osvetlenie či kúrenie," zdôraznil primátor Tomáš Abel.

V rámci Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia je na území Slovenska rozmiestnených viac ako 50 monitorovacích staníc. Breznianska sa nachádza na námestí v blízkosti sochy rytiera Bomburu.

Ako vysvetlil vedúci odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ Martin Kremler, je určená na monitorovanie koncentrácií znečisťujúcich látok v rôznych časových obdobiach dňa, pričom aktuálne merané koncentrácie pevných častíc PM10 a PM2,5, oxidov dusíka a oxidu uhoľnatého sú prístupné na webe SHMÚ.

Najvýznamnejším zdrojom emisií PM je vykurovanie domácností tuhým palivom. "Na základe informácií, ktorými disponujeme zo sčítania obyvateľov v roku 2021, v breznianskom regióne sú domácnosti, ktoré kúria tuhým palivom. Vzhľadom na kotlinovú polohu a vyšší výskyt inverzií je predpoklad, že sú tu podmienky zhoršené a z tohto dôvodu celý okres Brezno radíme medzi rizikové oblasti z hľadiska kvality ovzdušia," dodal Kremler.