Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Regióny

Košický krajský súd rozhodol o väzbe pre muža podozrivého z terorizmu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Proti uzneseniu o väzbe podáva Vladimir G. sťažnosť.

Košice 21. júna (TASR) - Krajský súd v Košiciach vo štvrtok rozhodol o väzbe pre občana Maďarska a Ukrajiny Vladimira G., po ktorom ukrajinské orgány pátrajú pre podozrenie z terorizmu a ďalších trestných činov. Muža, ktorý má trvalý pobyt v Košiciach, zadržala slovenská polícia v pondelok (18.6.) na základe žiadosti Interpolu Kyjev. Proti uzneseniu o väzbe podáva Vladimir G. sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

"Väzba začala plynúť momentom jeho zadržania dňa 18. júna 2018 o 18.30 h a vykoná sa v ústave na výkon väzby v Košiciach," uviedla sudkyňa. Návrh na vzatie podozrivého do predbežnej väzby podala prokurátorka Krajskej prokuratúry Košice Krajskému súdu v Košiciach.

"Zatýkací rozkaz vydal ukrajinský súd z dôvodu, že osoba je hľadaná pre podozrenie zo spáchania trestných činov úmyselného ublíženia na zdraví, hrozby zabitia, ilegálneho zajatia, držania rukojemníka, gangsterstvo, terorizmus, útok na verejných činiteľov a ďalšie trestné činy. Podľa zistených okolností sa Vladimir G. v roku 2014 a 2015 v spolupáchateľstve spolu s ďalšími osobami spolčili a zorganizovali zločineckú skupinu a páchali sériu obzvlášť závažných zločinov na území Ukrajiny," uviedol hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. Za trestné činy hrozí mužovi trest odňatia slobody s hornou hranicou 15 rokov.

Muža predviedli na súd tzv. kukláči. Ako sa Vladimir G. vyjadril pre novinárov, obvinenia z trestných činov odmieta a s vydaním na Ukrajinu nesúhlasí. V Košiciach má podľa jeho slov svoju rodinu.