< sekcia Regióny

V košickom geriatrickom ústave je situácia kritická

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša je špecializovaná nemocnica a nezisková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR aj Arcidiecézna charita Košice.

Košice 28. októbra (TASR) – Vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša (VOÚG) v Košiciach v súčasnosti evidujú 40 prípadov pozitívnych pacientov na oddeleniach geriatria a oddelenie dlhodobo chorých (ODCH). V karanténe je 31 zamestnancov. „Situácia je kritická, ale toho času už stabilizovaná," povedal pre TASR riaditeľ zariadenia Juraj Sýkora.

„Po desiatich dňoch prvej pozitivity u pacientov a zamestnancov dochádza k ich uzdraveniu. Po testovaní na ochorenie COVID-19 a negativite pacientov máme možnosť prepúšťať podľa zdravotného stavu a zamestnancov opätovne zapájať do pracovného procesu,“ uviedol.

Podľa jeho slov by ústavu v aktuálnej situácii pomohla personálna, materiálno-technická pomoc v podobe ochranných pracovných prostriedkov či monitorovacej techniky vo forme pulznej oxygenoterapie, ako aj finančná pomoc.

Kapacita VOÚG je 156 lôžok, pričom aktuálne je v ňom hospitalizovaných 95 pacientov. Najčastejšie boli prijatí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, poruchami mobility z rôznych príčin, úrazovými stavmi, vertebrogénnymi, onkologickými či metabolickými ochoreniami.

VOÚG je špecializovaná nemocnica a nezisková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR aj Arcidiecézna charita Košice.