Quantcast
< sekcia Regióny

VIDEO: V Trenčíne budú mimoriadne opatrenia, zakážu alkohol aj omše

Primátor Trenčína Richard Rybníček počas tlačového brífingu 16. decembra 2020 v Trenčíne. Foto: TASR – Radovan Stoklasa

Podľa prednostu trenčianskej radnice Jaroslava Pagáča sa bude na 33 miestach vrátane troch súčasne funkčných odberných miest.

Trenčín 16. decembra (TASR) – Situácia v počte infikovaných novým koronavírusom je v meste Trenčín a v Trenčianskom okrese mimoriadne vážna. Od piatka začnú platiť v Trenčíne nové opatrenia nad rámec celoslovenských. V stredu o tom informovala trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

„Kým v októbri sme mali asi 1000 prípadov v rámci Trenčianskeho kraja, tak len v posledných siedmich dňoch je to okolo 1200 prípadov, z toho v meste Trenčín je viac ako 500 prípadov. V tom ešte nie sú započítané všetky antigénové testy, nie všetky firmy nám výsledky hlásia,“ priblížila Bučková.Ako dodala, od piatka bude platiť vyhláška zakazujúca v Trenčíne predaj alkoholických nápojov na priamy konzum, bude tiež platiť zákaz akýchkoľvek hromadných podujatí aj s menším počtom účastníkov ako šesť. Zakázaná bude prevádzka kín, divadiel, organizovanie akýchkoľvek koncertov, ale aj organizovanie bohoslužieb.

Sprísnenie protipandemických opatrení bude podľa nej platiť do odvolania, predpokladá však, že minimálne do 10. januára budúceho roku.

V Trenčíne bude cez víkend celoplošné dobrovoľné testovanieV Trenčíne bude počas najbližšieho víkendu celoplošné testovanie obyvateľov antigénovými testami. Testovanie bude dobrovoľné a bezplatné. V stredu o tom informoval primátor Trenčína Richard Rybníček.

„Situácia je mimoriadne vážna. Je čas, aby sme ochránili obyvateľov mesta Trenčín a najmä Fakultnú nemocnicu Trenčín pred totálnym kolapsom.

Nikdy sme neboli na sebe tak závislí. My od lekárov a zdravotných sestier a lekári a zdravotné sestry od nás, obyvateľov mesta. Preto sme sa rozhodli urobiť dve opatrenia. Od piatku 18. decembra sprísnime opatrenia na území mesta Trenčín a v sobotu a v nedeľu zorganizujeme celoplošné testovanie,“
doplnil Rybníček s tým, že čo sa pandemickej situácie týka, je na tom Trenčín najhoršie zo všetkých krajských miest.

Celkové náklady na testovanie odhadujú na 50 000 až 60 000 eur, mesto bude financovať celé odberné tímy – dobrovoľníkov aj zdravotníkov. „Ministerstvo vnútra nám dodalo 30 000 testov a ministerstvo obrany 10 000 testov. Napriek tomu, že je testovanie dobrovoľné, prosím Trenčanov, aby sa prišli dať otestovať. Tu už ide o životy,“ zdôraznil Rybníček.

Podľa prednostu trenčianskej radnice Jaroslava Pagáča sa bude na 33 miestach vrátane troch súčasne funkčných odberných miest.

„Testovanie bude v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 20:00. Sobota je vyhradená pre obyvateľov mesta Trenčín s trvalým a prechodným pobytom, v nedeľu sa môžu Trenčania testovať do 14:00, potom sa môžu dať otestovať aj obyvatelia okolitých obcí,“ skonštatoval Pagáč s tým, že personál na odberné miesta zabezpečila Fakultné nemocnica Trenčín, Ozbrojené sily SR poskytnú piatich zdravotníkov.Situácia vo FN Trenčín je veľmi vážna, mimo služby je 194 pracovníkovEpidemiologická situácia vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne je veľmi vážna, z dôvodu ochorenia COVID-19 a karantény je momentálne mimo služby 194 zamestnancov nemocnice. Informovala o tom námestníčka FN Trenčín pre ošetrovateľstvo Lenka Dunajová.

„Museli sme pristúpiť k reprofilizácii ďalších pracovísk a následne zdravotníckych pracovníkov, aby sme mohli posilniť súčasné pracoviská ako infekčné oddelenie, ARO a chirurgickú kliniku a kliniku úrazovej chirurgie, keďže aj tam nám pribúdajú pozitívni pacienti,“ uviedla Dunajová.

Ako dodala, momentálne je vo FN Trenčín hospitalizovaných 133 pacientov s potvrdenou diagnózou COVID-19. Šesť pacientov je na pľúcnej ventilácii.

„Museli sme pristúpiť k tomu, že sme vyčlenili ošetrovaciu jednotku s 20 lôžkami pre chirurgických pacientov, aby sme ich dokázali izolovať od nenakazených pacientov. Pacientov sa snažíme sústreďovať do covidových pavilónov – do infekčného pavilónu, na ktorý nám teraz slúži celý geriatrický pavilón.

Ďalej máme vyčlenenú covidovú psychiatriu, oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny, kde je osem intenzívnych lôžok. Vyčlenili sme aj desať lôžok pre detských pacientov,“
doplnila námestníčka.

Ak sa situácia bude aj naďalej zhoršovať, FN Trenčín bude mať podľa nej veľký problém s poskytovaním starostlivosti najmä z dôvodu výpadku personálu.