Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Regióny

Bratislavský región nariadil kontroly v resocializačných zariadeniach

Foto: Tablet.tv

Kraj však okrem toho v tejto súvislosti zriadil aj telefonickú linku, na ktorú sa môžu obrátiť tí, ktorí maj pocit, že ich blízky je v niektorom z takýchto zariadení nejakým spôsobom zneužívaný.

Bratislava 13. septembra (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spúšťa dnes vo svojich zariadeniach kontroly špeciálne zamerané na zneužívanie. Tie sa týkajú ako resocializačných zariadení na území kraja, na ktoré finančne prispieva, tak sociálnych zariadení pre seniorov ako aj pre klientov so zdravotným postihnutím, ktorých je zriaďovateľom. Kraj nimi reaguje na medializovaný prípad údajného zneužívania v takomto zariadení v Galante. Na dnešnom brífingu to uviedol predseda BSK Pavol Frešo.

Ten zároveň zdôraznil, že Bratislavský kraj robí vo svojich zariadeniach pravidelné kontroly a do dnešného dňa žiadne podobné sťažnosti neeviduje. Napriek tomu Úrad BSK pristupuje ku kontrolám, aby k prípadnému zneužívaniu klientov v zariadeniach mohol predchádzať aj v budúcnosti. Kontroly v predmetných zariadeniach sú podľa Freša len prvým krokom v tomto smere. O tejto téme budú zároveň diskutovať s riaditeľmi týchto zariadení na stredajšom (14. 9.) rokovaní. "Kontrolu chceme urobiť odborne, zrozumiteľne a verejne," doplnil Frešo s tým, že prvé výsledky kontrol by mohli byť známe už v priebehu budúceho týždňa.

Kraj však okrem toho v tejto súvislosti zriadil aj telefonickú linku 0911 523 026, na ktorú sa môžu telefonicky alebo prostredníctvom SMS obrátiť tí, ktorí maj pocit, že ich blízky je v niektorom z takýchto zariadení nejakým spôsobom zneužívaný. Okrem toho funguje aj webová stránka www.natasa.help spolu s e-mailovou adresou natasa@natasa.help, na ktorú môžu taktiež posielať svoje podnety, ktorými sa Úrad BSK bude následne zaoberať, resp. ich odstúpi na prešetrenie kompetentným partnerským štátnym organizáciám.

Na to, že klienti resocializačných zariadení sú veľmi citliví a najmä v prvej fáze ich liečby od drogovej alebo inej závislosti závislí od odborných pracovníkov zariadení, teda aj ľahšie zneužiteľní, upozorňuje aj riaditeľka odboru sociálnych vecí (BSK) Michaela Šopová. Preto je podľa nej veľmi dôležitý výber terapeutov, odborných, personálnych či zdravotných pracovníkov, ale aj pravidelné kontroly v zariadeniach. Zároveň ale podľa nej netreba zabúdať ani na ďalšie veľmi citlivé skupiny, ktorými sú seniori či klienti sociálnych zariadení so zdravotným postihnutím.