Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. marec 2023Meniny má Gabriel
< sekcia Regióny

Bývalá obec Horné Opatovce: Obyvatelia si ju nostalgicky pripomenú

Ilustračná snímka Foto: TASR/ Jozef Poliak

Žiar nad Hronom 2. septembra (TASR) - Kostol sv. Vavrinca v bývalej obci Horné Opatovce, ktorá dnes už na mape Slovenska neexistuje, sa v sobotu 5. septembra stane dejiskom ďalšieho stretnutia rodákov. Podujatie začne slávnostnou svätou omšou a pokračovať bude kultúrnym programom.Žiar nad Hronom 2. septembra (TASR) - Kostol sv. Vavrinca v bývalej obci Horné Opatovce, ktorá dnes už na mape Slovenska neexistuje, sa v sobotu 5. septembra stane dejiskom ďalšieho stretnutia rodákov. Podujatie začne slávnostnou svätou omšou a pokračovať bude kultúrnym programom.

Stretnutie už pravidelne organizuje občianske združenie Horné Opatovce, ktoré si dáva za cieľ zachovať kultúrne dedičstvo bývalej obce Horné Opatovce zrušenej v roku 1969 z dôvodu ekologickej havárie spôsobenej výstavbou a činnosťou žiarskeho závodu ZSNP.

Ako priblížil predseda združenia a zároveň rodák z Horných Opatoviec Štefan Skladan, na stretnutí sa obyčajne zíde okolo 150 až 200 ľudí. "Ľudia pomaly vymierajú, takže nás je stále menej a menej tých skalných, ktorí sa na stretnutiach zúčastňujú," skonštatoval. Sám si na svoje rodisko spomína ešte z čias detstva. "Keď som mal 19 rokov, išiel som na vojnu z domu v Horných Opatovciach, no domov som sa už vrátil do Hliníka nad Hronom," spomína na udalosti spred niekoľkých desaťročí.

Práve do Hliníka nad Hronom a Žiaru nad Hronom odišlo najviac rodákov z tejto zaniknutej obce, ktorá v roku 2000 oslávila svoje 900. výročie. Dnes už bývalú dedinu, ktorá bolo svojho času jednou z najväčších v Žiarskej kotline, pripomína len kostol, ktorý je v súčasnosti kultúrnou pamiatkou, budova bývalej školy a cintorín pri súčasnom závode.