Quantcast
< sekcia Regióny

Obrady už nebudú pod holým nebom, České Brezovo postavilo dom smútku

Pohrebné obrady pod holým nebom, na dvoroch rodinných domov, budú v obci České Brezovo v okrese Poltár už minulosťou. Obec v areáli miestneho cintorína postavila dom smútku, ktorý by už mal byť dôstojným miestom posledných rozlúčok. České Brezovo, 8. júna 2022. Foto: TASR - Jozef Poliak

Dom smútku v modernom poňatí architekta Mareka Danihela tvorí okrem samotnej obradnej siene aj kompletné zázemie, ktoré k takémuto typu pietnej stavby patrí.

České Brezovo 8. júna (TASR) - Pohrebné obrady pod holým nebom, na dvoroch rodinných domov, budú v obci České Brezovo v okrese Poltár už minulosťou. Obec v areáli miestneho cintorína postavila dom smútku, ktorý by už mal byť dôstojným miestom posledných rozlúčok.

"Sme krátko pred kolaudáciou. Po nej už len dokúpime chladiace zariadenie a základný mobiliár," uviedol pre TASR starosta Ivan Miko.

Na stavbu domu smútku získali ešte pred pandémiou nového koronavírusu 118.320 eur od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Na štúdiu, projekt a príslušné povolenia už predtým vynaložili okolo 6000 eur. Navyše sa im podarilo získať z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR ďalších viac ako 40.000 eur na vybudovanie chodníka smerujúceho k pietnemu objektu.

Dom smútku v modernom poňatí architekta Mareka Danihela tvorí okrem samotnej obradnej siene aj kompletné zázemie, ktoré k takémuto typu pietnej stavby patrí.

České Brezovo sa spomína v listinách už na konci 13. storočia ako Zachovo. Veľký vplyv na život a kultúru v obci mal v 15. storočí pobyt vojsk Jána Jiskru. Odtiaľ zrejme vznikol názov České Brezovo. V súčasnosti má dedina asi 460 obyvateľov.