Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

Čech a Rakúšan sa pokúsili na Slovensko priviezť rádioaktívny materiál

Na snímke detekčný mobilný systém. Foto: TASR/František Iván

Muži skončili v rukách polície.


Bratislava 9. júna (TASR) - Cez hraničný priechod s Rakúskom v Jarovciach sa dnes dvaja muži pokúsili dopraviť na Slovensko rádioaktívny materiál. Odhalil ich mobilný detekčný systém bratislavských colníkov.

O prípade informovala hovorkyňa Colného úradu v Bratislave Katarína Tehlárová. Čech a Rakúšan prevážali medicínske rádionuklidy v aute s českým evidenčným číslom. Mobilný detekčný systém colníkov na hraniciach upozornil na zvýšené hodnoty radiácie.

Muži sa podľa hovorkyne snažili hliadku Oddelenia špeciálnych technológií CÚ Bratislava presvedčiť, že na prevoz nepotrebujú doklady. "Nakoľko však na prevoz nebezpečného materiálu je potrebné povolenie z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, bol tento prevoz klasifikovaný ako nelegálny," priblížila Tehlárová.

Muži skončili v rukách polície. Pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok a vysokorizikových chemických látok colníci prípad odovzdali policajnému vyšetrovateľovi.