< sekcia Regióny

Čerešňový sad oživili štvormetrová jaseňová víla a Trenčiansky hrad

Na snímke socha víly Čerešnice. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Podľa Jančičku sochy vznikli z dvoch veľkých jaseňov, ktoré v lesoparku Brezina odumreli a ohrozovali ľudí.

Trenčín 7. mája (TASR) – Čerešňový sad v trenčianskom lesoparku Brezina oživili dve nové drevené sochy. Jedna znázorňuje Trenčiansky hrad, druhá takmer štvormetrovú vílu Čerešnicu. Víla dostala pomenovanie na základe internetového hlasovania verejnosti.

Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, ide o prácu zamestnancov Mestského hospodárstva a správy lesov. Sochy navrhol a nakreslil lesný hospodár Ivan Jančička a zhotovil ich „pilčík“ Július Šedivý.„Ivan Jančička je človek, ktorý prišiel s myšlienkou umiestniť do lesoparku Brezina rôzne drevené sochy a prvky, ktoré tam počas posledných rokov pribudli, a je ich celkom dosť. Navrhol a nakreslil ich a dnes sa tešia veľkej obľube, takmer každý, kto príde na Brezinu, sa pri nich alebo aj na nich fotí,“ uviedla hovorkyňa.

Na snímke jeden z dvojice autorov sôch lesný hospodár Ivan Jančička pri soche Trenčianskeho hradu.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Podľa Jančičku sochy vznikli z dvoch veľkých jaseňov, ktoré v lesoparku Brezina odumreli a ohrozovali ľudí. Drevo nechceli znehodnotiť len porezaním, a tak vznikla myšlienka urobiť z neho sochy, ktoré budú spríjemňovať pobyt v Čerešňovom sade.

„Víla je vysoká takmer štyri metre, jej hmotnosť je okolo 350 kilogramov. Je to teda taká veľká žena. Jaseňová podoba Trenčianskeho hradu bude umiestnená na prístupovej ceste k samotnému hradu od Čerešňového sadu. Čerešňová víla je symbolom historického Čerešňového sadu, ktorý má chrániť,“ priblížil Jančička.

Ako dodal, „pilčík“ na dielach pracoval počas zlého počasia v dielni Mestského hospodárstva a správy lesov, celkovo výroba dvoch drevených unikátov trvala s prestávkami viac ako dva mesiace.