Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. január 2026Meniny má Dáša
< sekcia Regióny

Umelci vystavujú diela reflektujúce na zážitky v Banskej Štiavnici

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Ako informuje galéria, Prošek a Krtička sú českí umelci strednej generácie, ktorí aktívne formujú tie polohy súčasného českého umenia, ktoré nadväzujú na jeho bohatú postkonceptuálnu tradíciu.

Banská Štiavnica 9. októbra (TASR) - Zvuky dotykov je názov výstavy Jana Prošeka a Jana Krtičku, ktorú v týchto dňoch otvorili v banskoštiavnickej Galérii Schemnitz. Na výstave predstavujú súbor diel zameraných na site-specific reflexiu zážitkov spojených s prírodným prostredím Banskej Štiavnice.

Ako informuje galéria, Prošek a Krtička sú českí umelci strednej generácie, ktorí aktívne formujú tie polohy súčasného českého umenia, ktoré nadväzujú na jeho bohatú postkonceptuálnu tradíciu, a zároveň ho posúvajú smerom k akcentovaniu celkom aktuálnych tém súvisiacich so širšími environmentálnymi problémami.

Obaja absolvovali vysokoškolské štúdium na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne, kde ich ovplyvnili výrazné osobnosti inklinujúce k minimalistickým, performatívnym či procesuálnym spôsobom tvorby.

Vystavené projekty priamo vyrastajúce z podmanivej atmosféry prírodného prostredia Banskej Štiavnice sú v galerijnom prostredí doplnené niekoľkými realizáciami reprezentujúcimi dlhodobú spoluprácu oboch autorov v podobe dvoch videoperformancií.

Výstava potrvá do 12. novembra.