< sekcia Regióny

Aktuálny ročník Chalupkovho Brezna je venovaný roku Ľudovíta Štúra

Na snímke odhalená busta Ľudovíta Štúra Foto: TASR/Erika Ďurčová

Na Chalupkovom Brezne sa môžu zúčastniť pedagogickí zamestnanci všetkých typov a stupňov škôl a školských zariadení v rámci siedmich kategórií.

Brezno 10. októbra (TASR) – Na aktuálnom 48. ročníku celoslovenskej prehliadky umeleckej tvorivosti učiteľov Chalupkovo Brezno, ktorý je venovaný roku Ľudovíta Štúra, sa zúčastnilo približne 40 pedagogických zamestnancov v siedmich súťažných kategóriách. Podľa slov predsedu organizačného výboru podujatia Júliusa Obernauera je jeho hlavným cieľom podporiť tvorivú aktivitu pedagógov vo viacerých umeleckých oblastiach. Súťaže prebiehali od rána počas celého dnešného dňa.

„Ich vyhodnotenie sme naplánovali na 16.00 h a o 18.00 h nasleduje Večer víťazov. Na ňom odovzdáme laureátske a všetky ostatné ceny,“ informoval predseda. Ako dodal, počas tohto večera pravidelne prezentujú aj najpozoruhodnejšie výkony, ktoré sa v rámci jednotlivých súťaží objavia.

Na Chalupkovom Brezne sa môžu zúčastniť pedagogickí zamestnanci všetkých typov a stupňov škôl a školských zariadení v rámci siedmich kategórií. Prvými troma sú literárna, výtvarná alebo skladateľská tvorba. Ďalšie kategórie sú umelecký prednes, spev ľudovej alebo umelej piesne a hra na hudobnom nástroji. „Novšou kategóriou je tvorba umelecko-dokumentárnych a vzdelávacích digitálnych programov. Patria do nej napríklad aplikácie, ktoré učitelia vytvárajú a s ich pomocou vyučujú jednotlivé predmety,“ ozrejmil Obernauer.

Program Chalupkovho Brezna sa uzavrie v nedeľu 11. októbra. „Každoročne je posledný deň podujatia venovaný fakultatívnemu výletu. Pre učiteľov ho organizujeme ako istý tip na školský výlet, ktorý môžu absolvovať so svojimi žiakmi. Tento rok to bude Bystrianska jaskyňa,“ zakončil predseda.