< sekcia Regióny

Colníci likvidujú v košickej spaľovni tony nelegálneho tabaku

Ilustračné foto Foto: TASR

V rámci akcie finančná správa spolupracovala s medzinárodnými organizáciami Europol a OLAF.

Košice 25. októbra (TASR) - Zamestnanci Colného úradu (CÚ) Košice likvidujú v týchto dňoch viac ako 20 ton zaisteného tabaku a cigariet, v prípade ktorých súd právoplatne rozhodol o ich zhabaní. „Likvidovaný tovar pochádza z odhalenej nelegálnej výrobne cigariet v okolí Revúcej v roku 2018,“ informovala v pondelok hovorkyňa CÚ Košice Katarína Daňková.

Kriminálny úrad finančnej správy v spolupráci s kolegami z colných úradov v júni 2018 v okolí Revúcej odhalil v tom čase najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet známej značky predávanej bežne aj na území SR. „Počas akcie zaistili 10,5 milióna kusov cigariet a viac ako šesť ton tabaku vrátane strojov na výrobu cigariet. To, že išlo o mimoriadny záchyt, dokazuje aj hodnota úniku na dani vyčíslenej vo výške piatich miliónov eur,“ uviedla hovorkyňa.

V rámci akcie finančná správa spolupracovala s medzinárodnými organizáciami Europol a OLAF. Cigarety neboli určené na predaj na Slovensku, ktoré je v oblasti pašovania tabakových výrobkov skôr tranzitnou krajinou. Slovensko-bulharský gang ich mal pašovať v náklade drevenej štiepky do iných európskych krajín.

„Fyzická likvidácia zaisteného tabaku a cigariet prebieha v týchto dňoch v košickej spaľovni pod colným dohľadom a za účasti likvidačnej komisie. Pri tabakových výrobkoch, ktorých vlastníkom sa stal štát na základe právoplatného rozhodnutia súdu o zhabaní, je jediný možný zákonný spôsob jeho ďalšieho nakladania likvidácia,“ priblížila Daňková.