Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Regióny

Colníci zaistili na východe SR cigarety pašované v nákladnom vlaku

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Kriminálny úrad finančnej správy

Colníkov s podozrením na pašerákov zalarmovali policajti.

Košice 20. novembra (TASR) – Kontraband s viac ako 240.000 kusmi cigariet rôznych značiek pašovaných v nákladnom vlaku zaistili colníci na východe Slovenska. Všetky boli balené v spotrebiteľských baleniach bez platnej kontrolnej známky. "Únik na spotrebnej dani predstavuje viac ako 23.700 eur," informovala v utorok TASR hovorkyňa Colného úradu Košice Katarína Daňková.

Colníkov s podozrením na pašerákov zalarmovali policajti. "V areáli prekládky železnej rudy potom chytili osoby vyberajúce veľké balíky z nákladného vlaku. Vďaka rýchlemu zásahu sa podarilo jedného ukrajinského občana zadržať priamo na mieste. Ďalší dvaja boli vypátraní za pomoci služobného psa, a to napriek ich pokusu o útek," uviedla Daňková.

V blízkosti miesta, kde došlo k zadržaniu troch občanov Ukrajiny, sa na dvoch miestach nachádzalo 12 veľkých čiernych igelitových balíkov. V nich bola zabalená časť cigariet. Colný úrad Košice následne už aj v súčinnosti s Kriminálnym úradom finančnej správy zistil, že vo vagónoch vlaku, z ktorého traja Ukrajinci vynášali cigarety, sa nachádzajú ďalšie čierne igelitové balíky. Celkovo ich našli 18.

Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy vzniesol voči trom občanom Ukrajiny obvinenie pre trestný čin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a podal návrh na ich vzatie do väzby. V tomto prípade súd rozhodol v tzv. super rýchlom konaní a zadržaným Ukrajincom uložil trest vyhostenia a zákazu pobytu na území SR, konštatovala Daňková.

Podobný "úlovok" sa colníkom a kriminalistom z Košíc podaril aj minulý rok v júli. Vtedy išlo o desiatky tisíc nelegálnych cigariet, ktoré štyria pašeráci ukryli taktiež do nákladného vlaku. Colný úrad preto upozorňuje, že nákladná doprava smerom z Ukrajiny sa podrobne kontroluje a pred takýmto konaním vystríha.