Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Regióny

Cyklotrasu medzi Devínskym jazerom a mostom VysoMarch budú opravovať

Ilustračné foto. Foto: TASR – Martin Palkovič

Cyklotrasa, známa aj ako trasa Železnej opony, sa začína pri hranici s Rakúskom na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Pokračovaním na sever sa cykloturisti dostanú až k Cyklomostu VysoMarch.

Bratislava 9. mája (TASR) - Poškodené úseky cyklotrasy medzi Devínskym jazerom a cyklomostom VysoMarch vo Vysokej pri Morave budú v nasledujúcich týždňoch opravovať. "Na realizácii prác, ktoré sa začnú v najbližších dňoch, sa dohodli zástupcovia všetkých zainteresovaných subjektov," informoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

"Práce majú byť hotové do konca tohto leta," priblížila hovorkyňa kraja Lucia Forman. Renovácia sa má zamerať na najpoškodenejšie úseky. Na oprave sa na základe podnetov od samotných cyklistov dohodol BSK spolu so zástupcami Ministerstva dopravy (MD) SR, Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), Poľnohospodárskeho družstva (PD) Lozorno a obce Vysoká pri Morave.

Forman upozornila, že komplexnú rekonštrukciu celého úseku cyklotrasy stále brzdia nevyrovnané majetkovoprávne vzťahy. "Cesta totiž slúžila za bývalého režimu pre hraničnú stráž a administratívne v podstate neexistovala. Zohnať k nej dokumentáciu a majetkovo vyrovnať zložité vzťahy je úloha na dlhé roky," vysvetlila.

Cyklotrasa, známa aj ako trasa Železnej opony, sa začína pri hranici s Rakúskom na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Pokračovaním na sever sa cykloturisti dostanú až k Cyklomostu VysoMarch, ktorý spája slovenskú obec Vysoká pri Morave s rakúskym mestečkom Marchegg. Súčasť medzinárodnej cyklotrasy EuroVelo 13 vedie cez prírodnú rezerváciu Devínske alúvium Moravy, ktorá je známa pestrou faunou a flórou vrátane jedinečných vtáčích druhov. Trasa je vhodná pre všetky úrovne cyklistov, pričom jej rovný terén umožňuje pohodlnú jazdu po celý rok.