Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Regióny

Na Devínskej Kobyle dokázali kozy prečkať celú zimu

Na snímke kozy sa pasú vo Weitovom lome. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Najchladnejšie mesiace roka zvieratá dokázali prežiť v otvorenom prístrešku priamo vo Weitovom lome.


Bratislava 8. marca (TASR) – Jedno z dvoch stád hospodárskych zvierat, ktoré spásajú chránené lokality na území hlavného mesta, strávilo zimu priamo v teréne. Bratislavské regionálne ochranárske združenie nestiahlo 30 kôz z Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

Najchladnejšie mesiace roka zvieratá dokázali prežiť v otvorenom prístrešku priamo vo Weitovom lome. Druhá sezóna obnovenej pastvy sa tak vďaka tomu mohla na južných svahoch masívu začať už koncom februára.

Do druhej bratislavskej lokality, ktorou je Národná prírodná rezervácia Šúr, sa zmiešané stádo kôz a oviec dostane opäť až v najbližších dňoch. Počas zimy boli totiž ustajnené, priblížila manažérka projektu Michaela Bartíková.

Podľa nej prečkali kozy zimu na Devínskej Kobyle bez ujmy. Výhodou z jej pohľadu bolo, že nemuseli absolvovať stresujúci presun. "Väčší problém mali so zimovaním pastieri, ktorí v lokalite spolu so zvieratami bývajú," vysvetlila ochranárka s tým, že si museli zabezpečiť vykurovanie v maringotke, ktorú majú na mieste k dispozícii.

Občianske združenie, ktoré projekt obnovenej pastvy realizuje v rámci programu Life Natura 2000, už vlani ohlásilo, že chce dostať hospodárske zvieratá aj do ďalších dvoch lokalít v Bratislave – do Podunajských Biskupíc a Devína. Rozšírenie projektu nakoniec odsunulo na tento rok.

Bartíková spresnila, že stále nemajú pohromade všetky potrebné povolenia. Bližšie k výsledku sú podľa jej slov v prípade chránenej lokality Biskupické luhy. V združení však stále veria, že sa im podarí obnoviť pastvu aj v lokalite Merice na okraji Devína.

Tradičnú pastvu dostala v minulosti zo svahov Devínskej Kobyly obava ochranárov o vzácny biotop. Väčšou hrozbou sa však neskôr ukázalo jeho zarastanie náletovými drevinami. Úlohou zvierat je zlepšiť podmienky pre ohrozené druhy motýľov a vzácne druhy rastlín, ako sú hlaváčiky, orchidey, kosatce či poniklece.

V Šúrskom lese spása tamojšie slané pôdy, porastené špecifickými druhmi rastlín, stádo oviec a kôz. Na oboch lokalitách majú zvieratá vybudované prístrešky. Spolu s nimi tu počas sezóny žijú aj pastieri. Pre svahy Devínskej Kobyly ochranári vybrali iba kozy pre to, lebo sa dokážu pohybovať aj v strmom teréne a spásať kríky.