< sekcia Regióny

Digitálne múzeum bude do júla budúceho roku

Riaditeľ Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici Stanislav Mičev počas rozhovoru s TASR. Foto: TASR/Dušan Hein

Unikátny projekt je spolufinancovaný z prostriedkov EÚ v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

Košice 27. novembra (TASR) - Národný projekt Digitálne múzeum, v rámci ktorého sa na Slovensku realizuje digitálne nasnímanie vyše 174.000 predmetov zo zbierok kultúrneho dedičstva, úspešne napreduje. "Štádium, v akom sa teraz nachádzame, ma oprávňuje povedať, že ciele projektu, čiže zdigitalizovanie predmetov a vkladanie do dátového archívu, zvládneme do júla budúceho roku, kedy projekt končí, na 100 percent," povedal dnes pre TASR generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.

V Múzeu SNP, ktoré je realizátorom projektu, vzniklo začiatkom roka 2012 Digitalizačné centrum. Digitalizácia predmetov prebieha aj prostredníctvom mobilných zariadení v jednotlivých múzeách v slovenských regiónoch. Aktuálne sa tak deje v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach, následne sa digitalizácia presunie do košického Východoslovenského múzea (VSM). Prostredníctvom špičkových technológií sa v 2D a 3D rozmere snímajú niekoľkocentimetrové i nadrozmerné exponáty celkovo 32 slovenských múzeí.

"V súčasnosti má Digitalizačné centrum v Banskej Bystrici už veľmi malé množstvo predmetov na zdigitalizovanie, a aj firma, ktorá nám zabezpečuje outsourceom digitalizáciu 80 percent z celkového obsahu, už prekročila hranicu viac ako 50 percent. Podľa mesačného nárastu zdigitalizovaných predmetov celkom iste dodržia termín," konštatoval riaditeľ.

Digitálny obraz predmetov môže byť využitý na vedecké využitie, ako aj pri prezentačných aktivitách pri tvorbe nových expozícií. "Toto je nový trend v múzejníctve a ja som rád, že môžeme stáť pri jeho zrode. Myslím si, že aj výučba muzeológie na Slovensku by sa mala do budúcnosti uberať aj týmto smerom," dodal Mičev.

Unikátny projekt je spolufinancovaný z prostriedkov EÚ v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Dnes sa v košickom STM konal k projektu workshop, na ktorom prezentovali prácu jednotlivých oddelení Digitalizačného centra Múzea SNP a doterajšie výsledky projektu.