Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. marec 2023Meniny má Emanuel
< sekcia Regióny

Do Banskej Štiavnice prichádzajú turisti z celého sveta

Horný kostol kalvárie v Banskej Štiavnici, archívna snímka Foto: TASR/Branislav Račko

Stúpol počet turistov z Poľska, Francúzska a Izraela.

Banská Štiavnica 22. októbra (TASR) - Banskú Štiavnicu si ako turistický cieľ vyberá čoraz viac ľudí. Po rapídnom zvýšení v rokoch 2012 a 2103 sa návštevnosť mesta v uplynulých rokoch stabilizovala, v tomto roku však opäť vzrástla. Vyplýva to z vyhodnotenia letnej turistickej sezóny 2017 Informačného centra Banská Štiavnica.

"Do Banskej Štiavnice prichádzajú ľudia z celého sveta. Zo zahraničných návštevníkov boli najpočetnejšie zastúpení českí turisti, nasledovali maďarsky, nemecky a anglicky hovoriaci návštevníci," konštatoval Ján Sedílek z IC Banská Štiavnica.

Stúpol počet turistov z Poľska, Francúzska a Izraela. Ako pokračoval, tradične zaznamenali v sezóne aj nárast návštevníkov z Holandska a Belgicka. V banskoštiavnickom IC sa však čoraz častejšie objavujú aj návštevníci z krajín ako Mexiko, Brazília, Južná Afrika, Austrália, Nový Zéland, ale napríklad aj z Nigérie, Peru alebo Nepálu. "Po objavení nášho mesta návštevníkmi zo susedného Rakúska, tento trend pokračuje na zhruba rovnakej úrovni, oproti takmer nulovému záujmu v rokoch minulých," podotkol Sedílek.

Ďalším trendom je návštevnosť mesta počas celého roka. V poslednom období sa podľa neho rozkladá rovnomernejšie aj na iné mesiace v roku a nekoncentruje sa len na hlavnú turistickú sezónu.