Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Regióny

Do parku v Topoľčiankach sa po vyše troch desaťročiach vrátila voda

Na snímke labutie jazierko v zámockom parku v Topoľčiankach, 24. januára 2015 Foto: TASR/Henrich Mišovič

Po dlhých rokoch sa do zámockého parku v Topoľčiankach opäť vrátila voda. Jedinečný vodný systém kanálov a jazierok bol niekoľko desaťročí nefunkčný.

Topoľčianky 24. januára (TASR) – Po dlhých rokoch sa do zámockého parku v Topoľčiankach opäť vrátila voda. Jedinečný vodný systém kanálov a jazierok bol niekoľko desaťročí nefunkčný. O obnovu života v anglickom parku sa zaslúžili členovia občianskeho združenia Park Topoľčianky, ktorí v spolupráci so správcom parku, štátnym podnikom Lesy SR, odštepný závod Topoľčianky, začali pred štyrmi rokmi obnovovať vodný systém parku.

„Po skutočne dlhom čase sú obnovené všetky fontány, ktoré v parku chrlia vodu. Do jazierok sa vrátila voda a dokonca aj labute, ktoré sa tu neukázali 35 rokov,“ skonštatoval Vladimír Lukoťka z občianskeho združenia. Všetky fontány fungujú na veľmi vzácnom vodnom systéme, keď ani jedna z nich nie je poháňaná motorom, ale tlakom vody. „Bolo potrebné obnoviť množstvo kanálov a potrubí, pričom veľa vecí nie je vidieť, sú pod zemou. No práca bolo vykonaná, stála veľa námahy a financií,“ skonštatoval Lukoťka.

Anglický park, ktorý obklopuje zámok v Topoľčiankach, je pretkaný sieťou kanálov. Vodný systém sa rozdeľuje na povrchový a podzemný vodný systém a je unikátny svojím technickým riešením. Má celkovú dĺžku 2,5 kilometra a len veľmi malý spád. V niektorých jeho častiach tečie voda hore kopcom, čo umožňuje kľukatosť kanálov.

Celú vodnú sieť opravovali dobrovoľníci ručne. Mimoriadne náročné dielo, či už na finančné náklady, ktoré si jeho opravy vyžadujú, alebo na pravidelnú údržbu, bez ktorej sa nezaobíde, je technicky veľmi zaujímavé a v premyslenom vodnom systéme nechýba množstvo prepojení, odbočiek, regulačných a čistiacich šácht, filtrov, prepadov, ale aj okrasných jazierok, vodopádov, skaliek. Praktickým dôvodom pre jeho vybudovanie bola bezpečnostná funkcia zdroja vody v prípade požiaru. Po trase je vybudovaných niekoľko betónových šácht, ktoré v prípade potreby slúžia na čistenie celého podzemného vodného systému. Tieto šachty mohli fungovať ako hydranty, z ktorých sa priamo na mieste čerpala voda na prípadné hasenie ohňa.

V parku sa nachádza päť jazierok a štyri fontány. Najhlbšie jazero v parku má hĺbku 2,4 metra a v minulosti slúžilo ako zámocké kúpalisko. Ako prvé opravili dobrovoľníci najväčšie jazierko pri kaplnke, ktoré má rozlohu takmer 13 hektárov. Vlani bolo napustené najromantickejšie jazierko v parku, Labutie jazierko. Je charakteristické tým, že sa v ňom po zime alebo po dažďoch dlho drží voda. Dno jazierka tvorí silná ílovitá vrstva, ktorá nedovolí vode vsiaknuť do pôdy.

Zámocký park v Topoľčiankach bol vybudovaný v štýle anglického slohu. Pôvodná ohraničená rozloha parku bola zhruba 60 hektárov. Polovica má dnes charakter lesa, aj keď parková výsadba je aj v týchto miestach stále evidentná prítomnosťou cudzích nezvyčajných drevín. Park, dnes upravený na 30,65 hektára, bol v roku 1982 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku a od roku 1996 je zaradený do zoznamu chránených areálov so štvrtým stupňom ochrany. Park je unikátny najmä druhovým bohatstvom drevín. Nachádza sa v ňom približne 300 taxónov drevín, z toho 80 taxónov ihličnatých a 190 taxónov listnatých drevín.

V roku 2007 bol v parku vybudovaný náučný chodník s vyznačením 50 druhov významných drevín, ktoré však vandali zničili. Trasa vybudovaného náučného chodníka bola v roku 2012 predĺžená a počet označených drevín vzrástol na 71. Autorom oboch verzií náučného chodníka je Miloš Kunský z Lesov SR. Starostlivosť o park je zverená podniku Lesy SR, š. p. Odštepný závod  Topoľčianky. Ročné náklady na údržbu dosahujú 50.000 eur. Väčšinu vykonávaných prác a opatrení hradí odštepný závod z vlastných zdrojov.