Quantcast
< sekcia Regióny

Do parku v Želiezovciach sa po 24 rokoch vráti busta Franza Schuberta

V roku 1797 sa narodil Franz Schubert (rodený Franz Peter Schubert), Viedeň, rakúsky hudobný skladateľ. Bol predstaviteľom obdobia raného romantizmu. Svoju prvú kompozíciu, klavírnu fantáziu zložil už ako 13 ročný v apríli 1810. Pôsobil aj ako učiteľ hudby u grófa Johanna Esterházyho v Želiezovciach. Jeho najväčší význam spočíva v piesňovej a komornej tvorbe, zložil do šesťsto piesní, deväť symfónií. Zomrel veľmi mladý, 19. novembra 1828 vo veku 31 rokov vo Viedni. Foto: Wikipedia

Nová busta je úplne rovnaká ako pôvodná, informovala radnica. Jej autorom je akademický sochár Drahomír Prihel, syn autora pôvodného diela.

Želiezovce 3. decembra (TASR) - Po 24 rokoch sa do parku v Želiezovciach (okres Levice) vráti busta Franza Schuberta. Pôvodnú bronzovú bustu hudobného skladateľa, vyhotovenú akademickým sochárom Bohumírom Prihelom v roku 1967, ukradol dodnes neznámy páchateľ v roku 1997.

Nová busta je úplne rovnaká ako pôvodná, informovala radnica. Jej autorom je akademický sochár Drahomír Prihel, syn autora pôvodného diela.

Rakúsky hudobný skladateľ Franz Schubert strávil v Želiezovciach päť mesiacov v roku 1818 a svoju návštevu si zopakoval o šesť rokov neskôr. Pôsobil ako domáci učiteľ hudby dcér grófa Jána Karola Esterházyho. Počas svojho pobytu v Želiezovciach skomponoval niekoľko piesní. Práve v parku údajne vznikli Nemecké tance a cyklus Krásna mlynárka.