Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Regióny

Do výbavy nemocnice v Bánovciach nad Bebravou pribudol nanoartroskop

Na snímke Nemocnica Bánovce nad Bebravou. Foto: TASR - Michal Svítok

Hoci je nanoartroskopia určená primárne na diagnostiku, umožňuje aj ošetrenie menších nálezov.

Bánovce nad Bebravou 1. decembra (TASR) - Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou rozšírila spektrum vyšetrení o nanoartroskopiu. Metódu, ktorá má prispieť k výraznému zrýchleniu diagnostického procesu v rámci ortopédie, zdravotníci realizujú prostredníctvom nového prístroja - nanoartroskopa. TASR o tom v piatok informovala špecialistka marketingu a PR spoločnosti Agel SK Jarmila Ševčíková.

"Nanoartroskopia je šetrná metóda, ktorá funguje na podobnom princípe ako známa artroskopia, ale nástroje sú podstatne menšie, vďaka čomu postačuje lokálna anestézia a pacienti nemusia byť v narkóze," načrtol ortopéd bánovskej nemocnice Marián Nemec.

Zákrok podľa neho spočíva v zavedení kanyly, ktorá je podobná ako pri odbere krvi. Cez ňu sa potom zavádza nanoskop s kamerou. "Ranka po nanoartroskopii je malá, nie je ju potrebné ani šiť, preto býva rýchla a bezproblémová aj rekonvalescencia," vysvetlil ortopéd.

Hoci je nanoartroskopia určená primárne na diagnostiku, umožňuje aj ošetrenie menších nálezov. "Využiť ju možno napríklad na menšie meniskeálne lézie, chondropatie či plika syndróm. Tu však platí, že hoci je v niektorých ohľadoch rozmer nanoskopu prednosťou, v iných je nevýhodou," priblížil Nemec.

Limitujúca je podľa neho práve veľkosť nástrojov, ktoré sú v porovnaní s klasickými artroskopickými podstatne menšie a pri náročnejších zákrokoch nepostačujú. "Nanoartroskopiu si teda netreba predstavovať ako náhradu artoskopie, pri malých patológiách a diagnostike je však nielen pre lekára, ale predovšetkým pre pacienta veľkým benefitom," ozrejmil ortopéd.

Najväčší prínos pre pacienta spočíva v zrýchlenom diagnostickom procese. "Ak má pacient napríklad problémy s kolenom, ramenom, zápästím či členkom, často musí čakať na termín magnetickej rezonancie aj celé mesiace. S výsledkom potom príde na ambulanciu, dostane termín operácie a opäť musí čakať," podotkol Nemec.

Vďaka nanoartroskopu celý tento proces dokážu lekári podľa neho skrátiť z mesiacov na týždne, pretože diagnózu vedia zistiť hneď a rovno nasadia liečbu, prípadne naplánujú termín operácie. "Nanoskopia je veľmi prínosná aj na kontrolu procesu hojenia a výsledkov zložitejších zákrokov, napríklad po transplantácii chrupavky," dodal.