Quantcast
< sekcia Regióny

Dobrovoľní hasiči opravia v Trenčíne hrob priekopníka hasičstva Nemáka

Na snímke dobrovoľní hasiči z Trenčína a okolia čistia hrob zakladateľa a prvého zemského veliteľa Vojtecha Nemáka, ktorý je už 90 rokov pochovaný na trenčianskom cintoríne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Možno sa nám spoločne podarí vytvoriť niečo pekné a postaráme sa o obnovu miesta posledného odpočinku človeku, ktorý si zaslúži úctu, uviedol Sivák.

Trenčín 17. júna (TASR) – Dobrovoľné hasičstvo na Slovensku oslávi v auguste storočnicu od založenia prvej strešnej organizácie. V Trenčíne sa 6. augusta 1922 konal ustanovujúci snem vtedajšej Zemskej hasičskej jednoty. Zakladateľom a prvým zemským veliteľom bol Vojtech Nemák, ktorý je už 90 rokov pochovaný na trenčianskom cintoríne.

Ako informoval okresný veliteľ územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Trenčíne Ján Sivák, okrem osláv storočnice dobrovoľného hasičstva na trenčianskom námestí a v kongresovej sále Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) si dobrovoľní hasiči z Trenčína a okolia chcú uctiť pamiatku Vojtecha Nemáka aj očistením a obnovu jeho hrobu.

Na snímke dobrovoľní hasiči z Trenčína a okolia čistia hrob zakladateľa a prvého zemského veliteľa Vojtecha Nemáka, ktorý je už 90 rokov pochovaný na trenčianskom cintoríne
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


"Keďže rodina Nemáková nemá žiadnych pozostalých, uzavrelo mesto Trenčín s Dobrovoľnou požiarnou ochranou SR nájomnú zmluvu, na základe ktorej môžu dobrovoľní hasiči robiť na hrobe úpravy. Možno sa nám spoločne podarí vytvoriť niečo pekné a postaráme sa o obnovu miesta posledného odpočinku človeku, ktorý si zaslúži úctu," doplnil Sivák.

Pripomenul, že aktuálne je na Slovensku asi 80.000 dobrovoľných hasičov, ktorí v prípade núdze vždy pomáhajú tam, kde treba. "Treba si uvedomiť, že až z dobrovoľných hasičských zborov začali postupne vznikať mestské profesionálne hasičské zbory. Zemská hasičská jednota nie je len predchodcom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, ale aj predchodcom Hasičského a záchranného zboru. Nebyť dobrovoľných hasičov, nebolo by dnes ani profesionálnych," zdôraznil Sivák.