Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Regióny

Rezidenčné parkovanie v Dolnom Kubíne rozšíria aj na Brezovec

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Od roku 2016 funguje rezidenčné parkovanie v centre mesta na uliciach Matúškova, Aleja Slobody a Sládkovičova.

Dolný Kubín 12. júna (TASR) - Rezidenčné parkovanie v Dolnom Kubíne od 1. júla rozšíria aj na najväčšie mestské sídlisko Brezovec. Radnica tak chce vytvoriť lepšie podmienky na parkovanie áut pre tamojších obyvateľov. Pre TASR to potvrdil dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Od roku 2016 funguje rezidenčné parkovanie v centre mesta na uliciach Matúškova, Aleja Slobody a Sládkovičova. "Systém na Brezovci bude mať nastavených niekoľko špecifík, ktoré sa môžu podľa okolností meniť. Ide napríklad o rezidenčné parkovanie len večer a v noci, zjednosmernenie niektorých ulíc, bezplatné návštevnícke hodiny pre návštevy či vyčlenené parkovacie miesta s možnosťou zakúpiť si krátkodobé parkovanie," priblížil primátor.

Dôvodom regulácie statickej dopravy na Brezovci je podľa dolnokubínskej radnice množstvo pribúdajúcich nových vozidiel. Staršie sídliská podľa Prílepka neboli dimenzované na takýto nápor áut. Systém je podobný ako v ostatných slovenských mestách či Európe.

Šéf radnice ubezpečil, že nový systém je nastavený podľa dopravného prieskumu a projektu. Konzultovali a pripomienkovali ho s dopravnými inžiniermi i mestskými odbornými komisiami. Finálnu verziu odobril dopravný inšpektorát. "Celý mesiac máj a jún sa venujeme realizácii dopravného značenia a intenzívnej komunikácii s obyvateľmi, aby zavedenie systému bolo pre každého čo najjednoduchšie," podotkol Prílepok. Dodal, že pripravili aj asistenčné služby, ktoré pomôžu obyvateľom nainštalovať si aplikáciu či získať rezidenčnú kartu.

"Aj keď nezavádzame nový systém, len rozširujeme ten pôvodný, špecifiká každej ulice si môžu vyžiadať ešte postupné úpravy v celom systéme. Preto počítame, že prvých niekoľko mesiacov budeme zbierať podnety," ubezpečil dolnokubínsky primátor s tým, že následne ich budú vyhodnocovať a podľa toho upravovať systém tak, aby slúžil čo najlepšie obyvateľom. Peniaze z nového parkovacieho systému radnica následne použije v prospech dopravných riešení v danom území.