Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Regióny

Draškovičov kaštieľ bude slúžiť aj ako kultúrno-kreatívne centrum

Na snímke pracovník počas rekonštrukcie Draškovičovho kaštieľa v obci Čachtice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Oproti minulosti tak podľa neho bude sprístupnený verejnosti celý kaštieľ.

Čachtice 22. apríla (TASR) - Draškovičov kaštieľ v Čachticiach prešiel rozsiahlou obnovou. Slúžiť bude nielen ako múzeum s viacerými novými expozíciami, ale i ako kultúrno-kreatívne centrum. Národnú kultúrnu pamiatku po rekonštrukcii slávnostne otvorili v pondelok, pre verejnosť ju sprístupnia od 1. mája.

"Kaštieľ bude teraz slúžiť ako nástroj na poznanie života v minulosti. Snažili sme sa to porozdeľovať, v suteréne sa venujeme výrobe vína, legende o Alžbete Báthoryovej, na poschodí životu Rómov, habánom, komunitám, ktoré tu ešte žijú alebo žili a na ďalšom poschodí potom bývaniu šľachty," uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Oproti minulosti tak podľa neho bude sprístupnený verejnosti celý kaštieľ. "Celá expozícia je riešená tak, aby ňou nebolo potrebné sprevádzať," podotkol Martinsko. Expozícia zahŕňa i viaceré prvky moderných technológií, riaditeľ múzea konkretizoval, že ide holografické kino, interaktívnu stenu o výrobe vína, postavu kováča či hudobný salónik, kde sa návštevníci budú môcť stať na chvíľu dirigentom.

Súčasťou priestorov bude i turisticko-informačná kancelária a kaviareň, jej prevádzkovateľa múzeum hľadá.

Rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky financoval Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) z prostriedkov z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska, štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov. Rozsiahla obnova pamiatky trvala dva roky, spomenul predseda TSK Jaroslav Baška. "Celá investícia spolu s vybavením stála doposiaľ viac ako 3,15 milióna eur, z Nórska išlo viac ako jeden milión eur a zo štátneho rozpočtu 177.000 eur, viac ako dva milióny eur hradil kraj," vyčíslil Baška.

Kaštieľ bude po obnove podľa neho slúžiť verejnosti nielen ako múzeum, ale i kultúrno-kreatívne centrum a budú sa tam konať i rôzne podujatia.

"Dôvod, prečo Nórsko podporuje projekty v kultúre v krajinách ako Slovensko je, aby ľudia, lokálne komunity poznali svoje dedičstvo a našli miesto, kde môžu byť spolu," skonštatovala veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Susan Eckey. Najdôležitejšou časťou podpory kultúrnych projektov podľa nej je zachovávanie histórie, ale taktiež i pohľad dopredu, aby to ľudia ocenili a stavali na tom pre ďalšie generácie.

Rezidenciu dal od základu ako novostavbu vybudovať Mikuláš Draskovich v roku 1677. Mikuláš podiely na panstve vyženil sobášom s grófkou Barborou Drugethovou, vnučkou Alžbety Báthoryovej. Kaštieľ neskôr vlastnili Forgáčovci, v 19. a začiatkom 20. storočia slúžil ako nocľaháreň nemajetnému obyvateľstvu, čo sa neblaho podpísalo na jeho stave.

TSK pripravuje i revitalizáciu a komplexnú modernizáciu okolia kaštieľa v hodnote 500.000 eur. Financie na investíciu, v rámci ktorej má už hotový projekt, chce získať z Operačného programu Slovensko, avizoval Baška.