Quantcast
< sekcia Regióny

Duálna akadémia v Bratislave otvorila nový školský rok

Slávnostné otvorenie Duálnej akadémie a začatia školského roka 2016/2017 na Súkromnej strednej odbornej škole automobilovej na ulici Jána Jonáša v Bratislave – Devínskej Novej Vsi 7. septembra 2016. Foto: TASR - Martin Baumann

Duálna akadémia vznikla na za iniciatívy záujmového združenia právnických osôb, ktorého členmi sú spoločnosti Volkswagen Slovakia, Matador Automotive, Siemens a Bratislavský samosprávny kraj.

Bratislava 7. septembra (TASR) – Myšlienka zrealizovať projekt odborného stredného vzdelávania na základe nemeckých skúseností sa stala realitou. V bratislavskej Devínskej Novej Vsi otvorila dnes nový školský rok Duálna akadémia, ktorá bude pripravovať kvalifikovaných pracovníkov pre automobilový priemysel.

Duálna akadémia vznikla na základe iniciatívy záujmového združenia právnických osôb, ktorého členmi sú spoločnosti Volkswagen Slovakia, Matador Automotive, Siemens a Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Ako na dnešnom slávnostnom otvorení školy uviedla predsedníčka záujmového združenia Duálna Akadémia Jana Široká, škola bude pripravovať absolventov priamo pre potreby trhu práce a absolútny dôraz bude klásť na praktickú časť výučby, kde budú študenti môcť získavať zručnosti pri práci s najmodernejšími technológiami, ktoré sa v automobilovom priemysle používajú. "Tento projekt je preto ojedinelý aj z hľadiska možností a šancí, ktoré budú mať absolventi. Tí budú mať garantované zamestnanie vo firmách, ktoré sú členmi projektu a navyše získajú okrem výučného listu aj certifikát nemeckej asociácie obchodných a priemyselných komôr, ktorý im umožní uplatniť sa na Slovensku, ale i na nemeckom trhu," informovala Široká.

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš verí, že podobné projekty budú mať nasledovníkov. Upozornil pritom na potrebu reformy stredného odborného školstva, čo dokumentoval na fakte, že až 60 percent nezamestnaných na Slovensku má stredné odborné vzdelanie. "To, že sú nezamestnaní vypovedá o tom, že nemajú tie zručnosti a kvalifikáciu, ktoré vyžaduje trh práce, preto je práve spojenie škôl a zamestnávateľov kľúčovým pre riešenie nezamestnanosti na Slovensku," zdôraznil Ondruš.

VIDEO: Otvorenie Duálnej akadémie v oblasti automobilového priemyslu


Člen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre personálnu oblasť Eric Reuting, zastupujúci v príhovore priemyselných partnerov projektu uviedol, že škola prináša pre svojich študentov perspektívu nielen do najbližšej budúcnosti. „Táto škola vás pripraví na ďalšiu etapu priemyselnej revolúcie, ku ktorej sa schyľuje aj tu na Slovensku,“ povedal.

Vydarený štart akadémii zaželal i predseda BSK Pavol Frešo. Realizácia projektu je podľa jeho slov aj splneným snom BSK. "A tiež naším presvedčením, že v odbornom školstve je potrebné posudzovať podľa toho, ako sa dokážu absolventi zamestnať a aký plat dostanú za svoju prácu," uviedol.

Duálna akadémia bude študentov pripravovať v šiestich študijných a jednom učebnom odbore. Do prvého ročníka nastúpilo 104 študentov, celkovo má Duálna akadémia, ktorá vznikla na základe zmeny zriaďovateľa Strednej odbornej školy (SOŠ) automobilovej J. Jonáša, 324 študentov. Nová školská inštitúcia má ambíciu poskytovať i rekvalifikačné kurzy, a tiež podnikové a mimopodnikové vzdelávanie pre ďalšie firmy na Slovensku.