Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Regióny

Výskum: Dudinské pramene využívali pravdepodobne už v období eneolitu

Na snímke z 3. júla 2024 archeologický výskum, ktorý pokračuje v areáli Kúpeľov Dudince v blízkosti tzv. rímskych kúpeľov. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Tohtoročný výskum, ktorý trvá desať dní, nadviazal na výsledky prvej etapy, počas ktorej na mieste objavili sídliskové objekty.

Dudince 3. júla (TASR) - Dudinské minerálne pramene využívali pravdepodobne aj obyvatelia osád v období eneolitu. Ukázal to archeologický výskum, ktorý pokračuje v areáli Kúpeľov Dudince v blízkosti tzv. rímskych kúpeľov. V lokalite druhú etapu svojho výskumu realizujú študenti z Katedry archeológie Filozofickej fakulty (FF) UKF v Nitre pod vedením profesorky Noémi Beljak Pažinovej.

Výskum sa začal geofyzikálnym prieskumom, ktorý na mieste objavil anomálie, potenciálne archeologické objekty. "Už prvú sezónu sa nám podarilo overiť, že anomálie sú skutočne archeologické objekty, ktoré zodpovedajú sídliskovým jamám, a minulý rok sme výskumom zistili, že ide o 6000 rokov starú osadu. Obyvatelia tu žili pred vyše 4000 rokmi pred Kristom," uviedla pre TASR Beljak Pažinová.

V objektoch našli podľa jej slov vápencové balvany, čo naznačuje, že vtedajší osadníci o tunajších prameňoch vedeli. V troch sondách, ktoré počas uplynulých dní odkryli, našli mladí archeológovia viaceré nálezy. Odtlačky driev a rastlín v mazanici, kamenné čepieľky z nástrojov, ale aj nečakané nálezy v haldách zeminy, ako olovenú guľku z muškety pochádzajúcu zrejme zo 17. až 19. storočia či hrot zo stredovekého šípu.

Na snímke z 3. júla 2024 mazanica, ktorá bola použitá na stavbu domu a ktorú našli archeológovia počas výskumu v lokalite Kúpeľov Dudince.
Foto: TASR - Jana Vodnáková


V jednej zo sondáží sa archeológom naskytol pohľad aj na travertínový výtok, čo je prírodná 'vyzrážanina' travertínu. "Zaujímavé je, že pod travertínom je tenká tmavohnedá vrstva, kde sa občas nájde nejaký malý čriepok a štiepaná industria práve z obdobia eneolitu," poznamenala archeologička z katedry Katedry archeológie FF UKF v Nitre Katarína Šimunková. Nálezy bielych kameňov vyzrážaného vápnika priamo v črepoch sondách podľa nej tiež naznačujú, že tam voda kedysi bola a aj ju využívali.

Tohtoročný výskum, ktorý trvá desať dní, nadviazal na výsledky prvej etapy, počas ktorej na mieste objavili sídliskové objekty. Išlo najmä o zásobný objekt, jamu približne 1,7 metra hlbokú a s priemerom dna do dvoch metrov, ktorú vtedajší osadníci využívali na skladovanie svojich zásob potravín. V nej našli počas vlaňajšieho výskumu aj v pietnej polohe uloženú kostru jedno- až dvojročného dieťaťa.

Na snímke z 3. júla 2024 časti keramiky nájdené počas archeologického výskumu v lokalite Kúpeľov Dudince.
Foto: TASR - Jana Vodnáková


"V laboratóriu v Debrecíne presne datovali kostru dieťaťa aj vybrané zvieracie kosti a vieme, že ide o obyvateľov, ktorí tu žili približne 4300 až 4100 rokov pred Kristom, plus-mínus 200 rokov," priblížila Beljak Pažinová s tým, že ide o obdobie prvých kovolejárov v našom priestore. Nálezy, ako obsidián z Tokaja či rádiolarit zo západného Slovenska, podľa jej slov naznačujú, že títo osadníci mali ďalekosiahle obchodné kontakty.

Archeologický výskum v lokalite, ktorý je súčasťou projektu Letná škola archeológie organizovaným Katedrou archeológie FF UKF v Nitre, by mal po ďalšom geofyzikálnom prieskume lokality pokračovať aj budúci rok.

Výskum sa realizuje na pozemkoch spoločnosti Kúpele Dudince, ktorá poskytuje študentom aj zázemie. Podľa manažérky kultúry a starostlivosti o klienta Kúpele Dudince Žanety Beňovej má dať archeologický výskum odpoveď na otázku, odkedy človek využíva tunajšie pramene. "Nájdené keramické fragmenty, industria, mazanica, kosti dieťaťa či omnoho mladší hrot šípu, olovené guľky z muškety a iné nálezy potvrdzujú, že pramene boli súčasťou života človeka od praveku po súčasnosť," podotkla Beňová.

Rezort vnútra spustil mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita

Mobilné aplikácie uviedli do ostrej prevádzky takmer po štvormesačnej testovacej fáze.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.

- Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zásadne odmieta schválenie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.