Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Regióny

V Dunajskej Strede sa začal trojdňový Žitnoostrovský jarmok

Na archívnej snímke Žitnoostrovský jarmok. Foto: TASR/Edmund Örzsik

V kultúrnom programe jarmoku vystúpia Bikini, Sisa Lelkes Sklovská, György Korda a Klári Balázs, Miklós Fenyő, Péter Sándor, Gergő Szekér a ďalší.

Dunajská Streda 21. septembra (TASR) - Trojdňový, v poradí 41. Žitnoostrovský jarmok sa začal vo štvrtok v Dunajskej Strede. Do soboty (23. 9.) prinesie návštevníkom kulinárske zážitky, ponuku remeselných výrobkov i zábavu pre všetky vekové kategórie. Informuje o tom web mesta.

V kultúrnom programe jarmoku vystúpia Bikini, Sisa Lelkes Sklovská, György Korda a Klári Balázs, Miklós Fenyő, Péter Sándor, Gergő Szekér a ďalší. Predstavia sa aj miestne mladé talenty, pripravená je aj súťaž silných mužov i autogramiáda dunajskostredských prvoligových futbalistov klubu FC DAC 1904. Ročne jarmok navštevuje okolo 50.000 ľudí zo širokého okolia.

V uplynulých storočiach bola Dunajská Streda trhovým mestom, jej názov Syridahel (z roku 1256) odkazuje na ich konanie v strede týždňa. Po prerušení mesto v roku 1980 tradíciu obnovilo a určilo jej termín konania na september. Tovar ponúkajú domáci i zahraniční predajcovia vrátane partnerských miest Dunajskej Stredy. Radnica uvádza, že prvé jarmoky po obnovení sa líšili od súčasných, vtedy ponúkali štátne obchody tovar, ktorý sa bežne nedal kúpiť v obchodoch. V súčasnosti sa regionálny jarmok rozrástol na kultúrny a gastronomický festival pútajúci medzinárodnú pozornosť.