Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Regióny

VIDEO: Kompostovacie toalety pri Chate pod Rysmi môžu byť už v júni

Na snímke skelet kompostovacích toaliet, ktoré budú stavať pri najvyššie položenej horskej chate – Chate pod Rysmi v hale u zhotoviteľa firmy Reinter v Humennom 13. marca 2025. Foto: TASR - Roman Hanc

Je to síce malý krok pre človeka, ale istotne veľký krok pre tatranskú prírodu, uviedla hovorkyňa Správy Tatranského národného parku.

Vysoké Tatry 13. marca (TASR) - Nové kompostovacie toalety pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách by mohli byť v prevádzke v júni. Ich výstavba je načasovaná tak, aby sa všetky práce dokončili ešte pred začiatkom hlavnej turistickej sezóny. Uviedol to počas kontrolného dňa výstavby v Humennom predseda turistického klubu Hikemates Patrik Pajta.

Pilotný projekt kompostovacích toaliet, iniciovaný turistickým klubom Hikemates, reaguje na problém znečistenia horského prostredia. Projekt už získal podľa Pajtu takmer všetky potrebné povolenia, pričom chýba už len schválenie nájomnej zmluvy zo strany ministerstva pôdohospodárstva. "Po získaní tohto povolenia môžeme požiadať o stavebné povolenie, ktoré vydáva mesto Vysoké Tatry, a následne začať samotnú výstavbu," dodal.



Toalety sú dizajnovo prispôsobené Chate pod Rysmi a zároveň odolné voči extrémnym poveternostným podmienkam. "Zvolili sme oceľovú konštrukciu a špeciálny tvar, ktorý minimalizuje hromadenie snehu," vysvetlil Pajta.

Samotná stavba váži približne šesť ton, pričom jej základná konštrukcia s hmotnosťou 1,2 tony už bola vynesená dobrovoľníkmi k chate. Zvyšné komponenty vrátane izolácie a obkladových materiálov budú dopravené helikoptérou. "Niektoré prvky vážia viac ako 200 kilogramov, preto nie je reálne vyniesť ich ručne," dodal.

Podľa architekta Martina Kvitkovského bola masívnosť stavby prispôsobená vysokohorskému prostrediu. "V týchto extrémnych podmienkach sú kladené obrovské nároky na záťaž, či už v podobe silného vetra alebo veľkého množstva snehu. Stavba je dimenzovaná tak, aby vydržala tieto náročné podmienky a bola zároveň odolná voči vandalizmu," doplnil.

Rozmery toalety boli stanovené s ohľadom na limity leteckej dopravy. "Šírka modulu je 2,5 metra, výška 4,5 metra, s podnožou dosiahne päť metrov a dĺžka samotných kabín je 7,5 metra. Pri preprave helikoptérou bol hmotnostný limit stanovený na maximálne 1,5 tony na modul," dodal Kvitkovský.

Nové toalety sú navrhnuté tak, aby sa odpad zbieral do kompostovacej nádoby a nepadal priamo pod používateľa, čím sa eliminuje zápach a prístup zvierat. Kompostovací proces prostredníctvom dážďoviek zabezpečí ekologické spracovanie odpadu a minimalizáciu zápachu.

Klub sa inšpiroval zahraničnými skúsenosťami, keďže podobné toalety sú bežné v národných parkoch po celej Európe vrátane Álp a Dolomitov. Projekt je financovaný z členských príspevkov Hikemates, ktorý má viac ako 3000 členov, ako aj z príspevkov komerčných partnerov.

Celkové náklady dosiahli približne 100.000 eur. "Keď sa systém osvedčí a TANAP sa rozhodne pre ďalšie toalety, cena za podobné stavby klesne na polovicu. Ak by sa toalety umiestňovali v nižších nadmorských výškach, kde by bolo možné použiť drevené konštrukcie, cena by mohla klesnúť až na 25.000 eur," objasnil Pajta.

Hovorkyňa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Nina Obžutová doplnila, že prioritou je ochrana vzácnych biotopov vo Vysokých Tatrách. "Je to síce malý krok pre človeka, ale istotne veľký krok pre tatranskú prírodu. Dúfame, že to bude fungovať a že tým prinesieme riešenie, ktoré bude aplikovateľné aj na iné časti Vysokých Tatier," dodala.





UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe foto, zvukový záznam a videozáznam.





mck mia